Συγκλονιστικός αγώνας στην κινεζική Super League: Changchun Yatai 2-0 Wuhan Sanzhen, αυτογκόλ και κόκκινη κάρτα χάλασαν, ο Ταν Λονγκ σκόραρε τον νικητή

2024-08-11

Στη σφοδρή αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της κινεζικής Super League, η Changchun Yatai αντιμετώπισε εντός έδρας την Wuhan Three Towns. Η Changchun Yatai είχε κακή απόδοση στους πρώτους 22 αγώνες πρωταθλήματος, κερδίζοντας μόνο 5 παιχνίδια, έχασε 11 παιχνίδια και έφερε ισοπαλία σε 6 παιχνίδια Η κατάταξή τους συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Ειδικά στα 5 τελευταία παιχνίδια σημείωσαν 4 ήττες Στο τελευταίο παιχνίδι έχασαν με 0-4 από την Τσενγκντού Τσενγκντού και η κατάστασή τους είναι ανησυχητική. Ωστόσο, ο Changchun Yatai, ο οποίος επέστρεψε στην έδρα του σε αυτήν την εκστρατεία, νίκησε την Wuhan Three Towns με 2-0 και σημείωσε με επιτυχία και τους τρεις βαθμούς.

Ο Changchun Yatai υιοθέτησε έναν επιθετικό σχηματισμό 433 σε αυτό το παιχνίδι, με τους Serginho, Beric και Tan Long να αποτελούν την μπροστινή τρίαινα, τον Wang Yu και τον Zuyi και τους Li Shenyuan, Su Zu και Rossi Qi και He Yiran να αποτελούν το πίσω μέρος. γραμμή, με τον Wu Yake να φρουρεί το τέρμα. Οι τρεις πόλεις της Γουχάν έστειλαν ξένες οργανώσεις βοήθειας, συμπεριλαμβανομένων των Enrique, Balde, Joca, Mendes και Park Ji-soo.

Μόλις 9 λεπτά μετά το παιχνίδι, ο Τσανγκτσούν Γιατάι άδραξε την ευκαιρία να στείλει μια ακριβή μακρινή πάσα στη μεσαία γραμμή και ο Ταν Λονγκ μπήκε γρήγορα και σκόραρε με ένα μόνο σουτ, ανοίγοντας την πόρτα της νίκης. Αυτός ο στόχος έφερε σε μπελάδες τις τρεις πόλεις της Γουχάν. Στο 20' ο Ζούι μπήκε ξανά στην περιοχή του πέναλτι και το σουτ του απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρομάριο έκανε μια λεπτή ντρίμπλα από τα αριστερά και έκανε πάσα, αλλά η μπάλα απέκρουσε ο τερματοφύλακας.