Σχόλιο Ji Mu Rui |. Η Chang Yuan κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην κινεζική ιστορία της πυγμαχίας.

2024-08-10

Ο σχολιαστής των Jimu News Wen Qingman

ασκούμενος Wang Jinrui

Νωρίς το πρωί της 9ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, στον τελικό της πυγμαχίας των 54 κιλών γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, η Κινέζα παίκτρια Τσανγκ Γιουάν νίκησε την Ακμπάς της Τουρκίας με 5-0 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την κινεζική πυγμαχία ομάδα στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων Με το χρυσό μετάλλιο, ο Chang Yuan έγινε ο τρίτος Κινέζος πρωταθλητής πυγμαχίας μετά τον Zou Shiming και τον Zhang Xiaoping.

Ο Chang Yuan κέρδισε το πρωτάθλημα (Πηγή: Xinhua News Agency)

Ο μακρύς δρόμος μέσα από το Xiongguan είναι πραγματικά σαν σιδερένιος, αλλά τώρα τον διασχίζουμε από την αρχή. Φέτος είναι η δεύτερη φορά που η 27χρονη Chang Yuan αγωνίζεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες πριν από τρία χρόνια προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και έκανε το ντεμπούτο της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Τρία χρόνια λήθαργου, τρία χρόνια βροχοπτώσεων, γροθιές ξανά και ξανά, σηκώνομαι ξανά και ξανά, ακόμα κι αν χρειάζεται πολλές φορές περισσότερος ιδρώτας από τους απλούς ανθρώπους, ακόμα κι αν ο αγώνας των 51 κιλών γυναικών ακυρωθεί και αναγκαστεί να αναβαθμιστεί στο Κατηγορία 54 κιλών, ο Τσανγκ Γιουάν εξακολουθεί να κερδίζει Ξεκίνησε να προπονείται από το μηδέν για να είναι σε κατάσταση 100%, μόνο και μόνο για να είναι στο βάθρο όταν θα αγωνιστεί ξανά στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η πυγμαχία, η οποία περιλαμβάνει μάχη σώμα με σώμα, φαίνεται να είναι μια μάχη σωματικής δύναμης, αλλά στην πραγματικότητα είναι μια μάχη ευφυΐας, παρόλο που δεν ευνοείται γενικά από τον έξω κόσμο, έχει καταφέρει να είναι ". αυθάδης και ικανός να πολεμήσει», και μπορεί ακόμα να διατηρήσει το «γέλιο και την ομορφιά», και είναι τόσο εύκολο στα παρασκήνια , είναι η 15χρονη σιωπηλή αφοσίωση του Chang Yuan και είναι επίσης η επιρροή της ατμόσφαιρας μιας οικογένειας πολεμικών τεχνών . Τώρα, έχει ανέβει πολλά βουνά και έχει δημιουργήσει το καλύτερο ρεκόρ κινεζικής πυγμαχίας γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες σε αυτή την κορυφαία αναμέτρηση στην κατηγορία των 54 κιλών. Κέρδισε τα παιχνίδια που χάνεις, κέρδισε πίσω τα προσόντα που έχασες, είναι τόσο απλό αυτό που είπε και το έκανε.

Η γυναικεία πυγμαχία έχει καθιερωθεί από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012. Πριν από αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η κινεζική ομάδα κατετάγη πρώτη στον κόσμο ως προς τον αριθμό των μεταλλίων που κέρδισε, αλλά δεν είχε κατακτήσει ακόμη ούτε ένα χρυσό μετάλλιο. Το βράδυ της 6ης Αυγούστου, τοπική ώρα, ο Κινέζος πυγμάχος Yang Wenlu έχασε από τον Ιρλανδό αστέρα Harrington στον τελικό της πυγμαχίας 60 κιλών γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού και έχασε το χρυσό μετάλλιο. Πώς θα μπορούσε να μην υπάρχουν τύψεις; Αυτή τη φορά, η Chang Yuan κέρδισε το πρώτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για την κινεζική πυγμαχία γυναικών, κατακτώντας το κοινό με την άψογη εμφάνιση της και πραγματοποιώντας με τη δύναμή της το όνειρό της για το Παρίσι. Η ομορφιά αυτού του είδους δύναμης δεν βρίσκεται μόνο στη δύναμη των μυών και στη σκληρότητα των γροθιών, όχι μόνο στο χρυσό μετάλλιο στο χέρι, αλλά και στην πνευματική δύναμη πίσω από το χρυσό μετάλλιο της επιμονής, του θάρρους να αμφισβητήσει τον εαυτό του , αναμετάδοση και κληρονομιά.

Στον τελικό, αντιμετωπίζοντας τον ισχυρό Τούρκο παίκτη Akbash, ο Chang Yuan βασίστηκε στις εξαιρετικές του ικανότητες, την επίμονη θέληση και τη σταθερή του πίστη για να νικήσει τον αντίπαλό του με ένα συντριπτικό πλεονέκτημα. Μια σκηνή ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή ο Τσανγκ Γιουάν λύγισε το κράνος του αντιπάλου του και ο Ακμπάς δεν είχε άλλη επιλογή από το να σταματήσει το παιχνίδι και να ξαναβάλει το κράνος του. "Είμαι γεμάτος αυτοπεποίθηση σε κάθε παιχνίδι. Προσπαθώ να είμαι η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου στο γήπεδο και να απολαμβάνω τη διαδικασία του παιχνιδιού, η αυτοπεποίθηση, το ανοιχτό μυαλό και η ολική προσπάθεια του Chang Yuan είναι ο πυρήνας." Η ομορφιά της δύναμης εμπνέει κάθε κυνηγό των ονείρων να προχωρήσει γενναία και να μην φοβάται τις δυσκολίες.

Ο Chang Yuan, ο οποίος γεννήθηκε σε οικογένεια πολεμικών τεχνών, συνδέθηκε με τις πολεμικές τέχνες και την πυγμαχία από παιδί. Το 2009, η 12χρονη Chang Yuan ξεκίνησε τον δρόμο της πυγμαχίας υπό την καθοδήγηση της διάσημης πρωταθλήτριας πυγμαχίας Zhang Xiyan το 2013, η Chang Yuan κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Νέων το 2014 Πρωτάθλημα πυγμαχίας το 2017, στο πρωτάθλημα 51 κιλών γυναικών στους 13ους Εθνικούς Αγώνες το 2018, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα πυγμαχίας 51 κιλών στους Ασιατικούς Αγώνες της Τζακάρτα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2021. Όμως στο Παρίσι επέστρεψε με πιο ώριμη και σταθερή στάση, απέδειξε τη δύναμή της με υπέροχες νίκες και τελικά στάθηκε στο ψηλότερο βάθρο.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το πρόσωπο που απένειμε το χρυσό μετάλλιο στην Τσανγκ Γιουάν ήταν η Χειμερινή Ολυμπιονίκης Ζανγκ Χονγκ είναι ο πρώτος χρυσός νικητής της Κίνας στο άθλημα του πατινάζ ταχύτητας στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Το επίτευγμα του Zhang Hong στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες και η νίκη του Chang Yuan στους Ολυμπιακούς Αγώνες απέδειξαν και τα δύο την ομορφιά της δύναμης και της ανακάλυψης των Κινέζων αθλητών. Επί του παρόντος, τρεις Κινέζες αθλήτριες, η Γου Γιου στην κατηγορία των 50 κιλών γυναικών, η Γιανγκ Λιου στην κατηγορία των 66 κιλών γυναικών και η Λι Κιάν στην κατηγορία των 75 κιλών, έχουν προκριθεί στον Ολυμπιακό του Παρισιού Έλα, κινεζική ομάδα!

(Πηγή: Jimu News)

Για περισσότερες συναρπαστικές πληροφορίες, πραγματοποιήστε λήψη του προγράμματος-πελάτη "Jimu News" στην αγορά εφαρμογών.