Νέα

Η κατάκτηση του αργύρου στο Παρίσι δεν είναι το τέλος, η αθλήτρια Zhou Yaqin ανυπομονεί να ανθίσει στο Λος Άντζελες

2024-08-07

Μετά τον αγώνα δοκών ισορροπίας γυναικών, η Zhou Yaqin εξέφρασε τα συναισθήματά της μπροστά στην κάμερα. Φωτογραφία/ Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua
Το βράδυ της 5ης Αυγούστου, ο τελικός της αγωνιστικής γυμναστικής των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ολοκληρώθηκε η 18χρονη Zhou Yaqin κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο για την κινεζική ομάδα γυμναστικής με 14.100 βαθμούς και την Ιταλίδα παίκτρια D'Amato. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 14.366 βαθμούς.
Η Zhou Yaqin είπε ότι ήταν 80% σίγουρη ότι θα σταθεί στο βάθρο πριν από τον αγώνα, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές αβεβαιότητες σε αυτό το έργο «Το να κερδίσω ένα ασημένιο μετάλλιο στους πρώτους μου Ολυμπιακούς Αγώνες θεωρείται το υψηλότερο σημείο στη ζωή μου πρώτα όταν επιστρέψω, ελπίζω να κερδίσω ένα ασημένιο μετάλλιο στο Λος Άντζελες (για να αποδώσω καλύτερα στους Ολυμπιακούς».
Προετοιμάζω
Νίκησε τον Guan Chenchen πριν από 3 χρόνια και πήγε κατευθείαν στο Παρίσι τον Μάιο του τρέχοντος έτους
Ο Zhou Yaqin γεννήθηκε στο Hengyang του Hunan τον Νοέμβριο του 2005. Το 2009, άκουσα ότι το Hengyang City Sports School έψαχνε για καλά ταλέντα από όλο τον κόσμο, μετά από πρόταση ενός φίλου του, ο πατέρας του Zhou Shuyan πήρε τον μικρό Yaqin, που ήταν πάνω από 3 ετών, για να το δοκιμάσει. Απροσδόκητα, επιλέχτηκα μετά από αυτό το τεστ.
Λίγες μέρες αργότερα, υπό την ηγεσία του πατέρα του, ο Zhou Yaqin μπήκε στην πύλη του Hengyang Sports School. Η νεαρή Zhou Yaqin κοίταξε γύρω της με περιέργεια στα μάτια της. Αφού επισκέφτηκε την αίθουσα προπόνησης γυμναστικής, η μικρή είπε στον πατέρα της ότι πίστευε ότι ήταν διασκεδαστικό και ήθελε να μείνει.
Στα μάτια της Xia Hong, του πρώτου προπονητή του Zhou Yaqin, είναι ένα ζωηρό κοριτσάκι με καλές δεξιότητες συντονισμού. Μετά από μια περίοδο εκπαίδευσης, η Xia Hong ανακάλυψε ότι το κοριτσάκι ήταν ταλαντούχο και πρόθυμο να αντέξει τις κακουχίες. Μετά από σύστασή της, η Zhou Yaqin μπήκε στην επαρχιακή ομάδα της Χουνάν. Παρά το πολυάσχολο πρόγραμμα εκπαίδευσης, ο δάσκαλος και ο μαθητευόμενος εξακολουθούν να επικοινωνούν και η Xia Hong συχνά ενθαρρύνει τους νεαρούς μαθητές της στο τηλέφωνο.
Στους Εθνικούς Αγώνες Shaanxi του 2021, η απόδοση του Zhou Yaqin ήταν εντυπωσιακή. Στον τελικό της γυμναστικής με δοκό ισορροπίας γυναικών, νίκησε πολλούς αθλητές της εθνικής ομάδας, συμπεριλαμβανομένης της Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Guan Chenchen, και κέρδισε το πρωτάθλημα.
Στο Εθνικό Πρωτάθλημα του 2023, ο Zhou Yaqin κέρδισε το πρωτάθλημα ασκήσεων πατώματος. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα την ίδια χρονιά, έχασε από την Αμερικανίδα σταρ Μπάιλς στον τελικό της δοκού ισορροπίας και κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο. Υπάρχουν πολλές δυνατότητες σε αυτό το μικροκαμωμένο κορίτσι.
Το 2024, η συνολική κατάσταση του Zhou Yaqin είναι καλή. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κότμπους τον Φεβρουάριο, κέρδισε τα χρυσά μετάλλια τόσο στη δοκό ισορροπίας όσο και στις ασκήσεις δαπέδου. Στον ατομικό ανταγωνισμό όλων των γυναικών στο Εθνικό Πρωτάθλημα τον Απρίλιο, η Zhou Yaqin, που εκπροσώπησε την Hunan, κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της δοκού ισορροπίας γυναικών, ολοκλήρωσε ένα σετ κινήσεων με βαθμό δυσκολίας 7,2 και βαθμολογία ολοκλήρωσης. 8.266, με συνολικό σκορ 15.466 Κερδίστε το πρωτάθλημα.
Στα τέλη Μαΐου, η κινεζική ομάδα γυμναστικής ανακοίνωσε το ρόστερ της για την προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού Μεταξύ των τριών απευθείας ποσοστώσεων, ο Zhou Yaqin καταλαμβάνει μία θέση.
Στον τελικό της δοκού ισορροπίας γυναικών, η Zhou Yaqin έδειξε τη δύναμή της. Φωτογραφία/ Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua
αρένα
Η γυναικεία ομάδα έκανε λάθος στον τελικό και κατέκτησε το ασημένιο στο δοκάρι της ισορροπίας για να υπερασπιστεί την τιμή της.
Για να παρακολουθήσει καλύτερα τον διαγωνισμό της κόρης του, ο Zhou Shuyan άλλαξε ειδικά το σπίτι του σε τηλεόραση με μεγαλύτερη οθόνη κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Από τότε που μπήκε στην επαρχιακή ομάδα, ο Zhou Yaqin ήταν όλο και πιο απασχολημένος Βλέποντας παιχνίδια και φωτογραφίες είναι ο τρόπος με τον οποίο ο Zhou Shuyan και η σύζυγός του ανακουφίζουν τη λαχτάρα τους για την κόρη τους.
Στον προκριματικό γυναικείο ομαδικό αγώνα γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού στις 28 Ιουλίου, η Zhou Yaqin και οι συμπαίκτριές της κατετάγησαν στην τρίτη θέση και προκρίθηκαν με επιτυχία στους τελικούς της ομάδας γυναικών. Προκρίθηκε επίσης στους τελικούς της δοκού ισορροπίας τερματίζοντας πρώτη στα προκριματικά. Στον τελικό της γυναικείας ομάδας νωρίς το πρωί της 2ας Αυγούστου, η Zhou Yaqin έκανε ένα λάθος στη δοκό ισορροπίας και η κινεζική γυναικεία ομάδα τερμάτισε τελικά έκτη.
Μετά το παιχνίδι, μιλώντας για το παιχνίδι, η Zhou Yaqin είπε με δάκρυα ότι ήταν λίγο νευρική και τα πόδια της έτρεμαν λίγο "Τα ανταγωνιστικά αθλήματα είναι σκληρά. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα είναι επιτυχημένοι και άνθρωποι που θα απογοητεύονται". Είπε ότι πρέπει ακόμα να βελτιώσει τις δυνάμεις της και να το κάνει να αφήσει τους άλλους άφωνους.
Στον τελικό της δοκού ισορροπίας γυναικών το βράδυ της 5ης Αυγούστου, η Zhou Yaqin έδειξε την πραγματική της δύναμη και κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο. Συμμετέχοντας για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αν και η απόδοσή της ήταν λανθασμένη, απέκτησε και πολύτιμη εμπειρία. Βλέποντας τη Zhou Yaqin να κερδίζει το μετάλλιο στο Παρίσι, πιστεύω ότι και οι γονείς της μπροστά στην οθόνη θα είναι περήφανοι και χαρούμενοι για εκείνη.