μετά την ήττα 1-2 από την ομάδα 10 παικτών της σαουδικής αραβίας, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου θα πρέπει να εξετάσει σοβαρά τις εκκλήσεις για αλλαγή προπονητή

2024-09-15

ένα ονειρεμένο ξεκίνημα, ένα εφιαλτικό τέλος - αυτό είναι το σενάριο που έγραψε η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών στον δεύτερο γύρο του παγκόσμιου προκριματικού γύρου των 18 εντός έδρας κόντρα στη σαουδική αραβία.
σκόραρε στο 14ο λεπτό και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 19ο λεπτό. όταν χτύπησε το τελικό σφύριγμα, οι 48.628 οπαδοί που ξεχύθηκαν στο γήπεδο ποδοσφαίρου barracuda bay δεν μπορούσαν να κρύψουν την απογοήτευσή τους όταν ο προπονητής ιβάνκοβιτς οδήγησε τους παίκτες στο γήπεδο για να τους ευχαριστήσει, ακούστηκε σποραδικά το «τέλος της φυγής».
αυτή είναι μια απαράδεκτη αποτυχία. σε σύγκριση με το αποτέλεσμα, η διαδικασία του παιχνιδιού ήταν τόσο απογοητευτική όσο η ήττα από την ιαπωνία με 0-7. ο κόουτς ιβάνκοβιτς έκανε ασυγχώρητα λάθη στο κουμάντο και ο επιτόπιος προγραμματισμός του ήταν εντελώς ακατανόητος. αντί να πούμε ότι η ομάδα της σαουδικής αραβίας, στην οποία έλειπε ένας παίκτης, προσπάθησε να ανατρέψει το παιχνίδι, ήταν καλύτερο να πούμε ότι η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, που είχε πάρει το προβάδισμα νωρίς, κατέστρεψε δειλά τους τρεις βαθμούς που παραλίγο να πάρει. η διαδικασία του δειλού ήταν σε έντονη αντίθεση με τη γιγάντια αφίσα που κάλυπτε τις τριώροφες εξέδρες και έγραφε «fight for the country» που ανέβασαν οι οπαδοί πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.
η κινεζική ομάδα έκανε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα με τον jiang shenglong
"ευχαριστώ πολύ τους οπαδούς για την υποστήριξή τους σε όλο το παιχνίδι. αυτή είναι πράγματι μια πολύ λυπηρή απώλεια. όλοι οι παίκτες έκαναν πολύ σκληρή δουλειά, αλλά η ομάδα απέτυχε να υπερασπιστεί αυτά τα δύο σετ λακτίσματα μετά το παιχνίδι, όταν αντιμετώπισε τον ivankovi." με την ερώτηση ενός δημοσιογράφου σχετικά με το αν θα επέλεγε να φύγει από την τάξη, ο qi είπε: "αυτή η ερώτηση δεν πρέπει να τεθεί μαζί μου. ο στόχος μας να φτάσουμε στην πρώτη τετράδα του ομίλου και να μπούμε στην επόμενη φάση δεν έχει αλλάξει. υπάρχουν ακόμα οκτώ παιχνίδια απομένουν, και ακόμα δουλεύουμε σκληρά, και έχω εμπιστοσύνη στο μέλλον αυτής της ομάδας».
μόλις 14 λεπτά μετά την εκστρατεία, ο jiang shenglong εκτέλεσε ένα κόρνερ από τον fernando και πήδηξε ψηλά για να βάλει το τέρμα με κεφαλιά, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος παίκτης να πετύχει αυτογκόλ. κλώτσησε τον jiang shenglong στην κοιλιά και τον έδιωξε απευθείας ο διαιτητής. μετά από ένα αδιανόητο ξεκίνημα, το πλεονέκτημα της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου τελείωσε εδώ. το ποσοστό κατοχής μπάλας της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο πρώτο ημίχρονο ήταν μόνο 31%.
ο λόγος είναι ότι η κινεζική ομάδα στερείται οργανωτών που να μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στη μεσαία γραμμή και η τακτική δεν είναι σχεδιασμένη ανάλογα η πίεση του αντιπάλου στο τέλος, είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσετε αριθμητική υπεροχή και αποτελεσματική επίθεση. η ομάδα της σαουδικής αραβίας, με έναν παίκτη λιγότερο, έκανε συχνά απειλητικές επιθέσεις αφού έχασε την μπάλα και ισοφάρισε το σκορ με ένα κόρνερ στο 39ο λεπτό.
εάν το πρώτο γκολ που δέχτηκε απαιτεί από τους παίκτες να αναλάβουν περισσότερες ευθύνες, τότε ο ιβάνκοβιτς είναι υπεύθυνος για το δέσιμο του γκολ στο 90ο λεπτό. στο ημίχρονο, αντικατέστησε τον jiang guangtai με έναν τραυματισμό στη βουβωνική χώρα με τον wang shangyuan. , αντικατέστησε τον wu lei με τον zhang yuning στο 70ο λεπτό και δεν έχουν γίνει αλλαγές από τότε.
μόλις στο 84ο λεπτό, όταν ο zhu chenjie και ο xie wenneng έπεσαν και οι δύο στο έδαφος και στριμώχτηκαν, πανικοβλήθηκε και ετοιμάστηκε να κάνει αλλαγές. μόλις δύο λεπτά αφότου ο huang zhengyu αντικατέστησε παθητικά τον xie wenneng, η ομάδα της σαουδικής αραβίας σκόραρε ξανά με κόρνερ στο 90ο λεπτό. αυτή τη στιγμή, ο ivankovic αντικατέστησε τους alan και lin liangming, αλλά αυτές οι δύο αντικαταστάσεις είχαν χάσει το νόημά τους και δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για την κινεζική ομάδα.
ο ιβάνκοβιτς είχε τους δικούς του λόγους για την αλλαγή «η ομάδα τρέχει καλά» και «οι δύο πτέρυγες εξακολουθούν να επηρεάζουν» ήταν οι εξηγήσεις του. ωστόσο, η φυσική κατάσταση των fernando, xie wenneng, baihe lamu και άλλων έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό, ούτε έκανε πλήρη χρήση της ζωτικότητας στον πάγκο ούτε έστειλε σαφές μήνυμα στους παίκτες στο γήπεδο. αντίθετα, ο σαουδάραβας τεχνικός μαντσίνι ανέτρεψε την κατάσταση στο 81' αντικαθιστώντας τρεις παίκτες, κάτι που φαινόταν ακόμα πιο ειρωνικό.
για να είμαστε δίκαιοι, ήταν αναμενόμενο ότι η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου θα έχανε στους δύο πρώτους γύρους της 18άδας, αλλά η διαδικασία αυτών των δύο αγώνων ήταν απαράδεκτη για κάθε κινέζο φιλάθλο. η αυτοκατηγορία του wang dalei "ακόμα αισθάνομαι ντροπή" χθες και η υπόσχεση του li lei πριν από τον αγώνα ότι "όλοι θα δουν μια ολοκαίνουργια εθνική ομάδα ποδοσφαίρου" είναι ακόμα στα αυτιά μου, αλλά η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου για άλλη μια φορά έδωσε στους οπαδούς και τους εαυτούς τους ένα βαρύ χτύπημα. το αν ο ιβάνκοβιτς θα πρέπει να απολυθεί από το μάθημα θα γίνει αναμφίβολα ένα άλλο δύσκολο πρόβλημα για την κινεζική ποδοσφαιρική ομοσπονδία.
(το ειδικό τηλεγράφημα αυτής της εφημερίδας από τον dalian στις 10 σεπτεμβρίου)
συγγραφέας: chen haixiang
κείμενο: ρεπόρτερ/chen haixiang φωτογραφία: visual china επιμέλεια: wu yulun επιμέλεια: shen lei
παρακαλείστε να αναφέρετε την πηγή κατά την επανεκτύπωση αυτού του άρθρου.