εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου, ο αθλητής της γκουανγκντόνγκ λι ζιγουέι κερδίζει το χρυσό

2024-09-12

στις 10 σεπτεμβρίου, το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου 2024 και το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου 2024 διεξήχθησαν στην αθλητική προπονητική βάση baiye στην επαρχία λιαονίνγκ, ο αθλητής li zhiwei από το αθλητικό κέντρο προπόνησης huangcun στην επαρχία γκουανγκντόνγκ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο ανδρών. φυλή.
αυτό το πρωτάθλημα διαρκεί 6 ημέρες και χωρίζεται σε ομάδες ανδρών και γυναικών ενηλίκων και νέων. αγώνας, ομαδική επιδίωξη κ.λπ. ως το υψηλότερο επίπεδο ποδηλασίας στίβου της χρονιάς, αυτό το πρωτάθλημα είναι επίσης ένας αγώνας βαθμών για τους 15ους εθνικούς αγώνες συμμετείχαν περισσότεροι από 400 αθλητές από 23 επαρχιακές και δημοτικές ομάδες από όλη τη χώρα.
εκείνη την ημέρα, ο li zhiwei εκπροσώπησε την ομάδα του guangdong στους τελικούς του διαγωνισμού ενηλίκων ανδρών, δεν φοβήθηκε τους δυνατούς αντιπάλους, τόλμησε να αγωνιστεί και πάλεψε επίμονα με την εξαιρετική του τεχνολογία και την ισχυρή ψυχολογική του ποιότητα νίκησε τους αντιπάλους του και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, δημιουργώντας το πρωτάθλημα ποδηλασίας γκουανγκντόνγκ από την ίδρυσή της το 1998, η ομάδα κέρδισε το πρωτάθλημα σπριντ ανδρών για πρώτη φορά στο εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου. τολμήστε να πολεμήσετε, να είστε καλοί στη μάχη και να έχετε το θάρρος να κερδίσετε» στο υψηλότερο επίπεδο στη χώρα.
τον ιούλιο του τρέχοντος έτους, ο li zhiwei τιμήθηκε με τον τίτλο του διεθνούς αθλητή από την κινεζική ποδηλατική ένωση και επιλέχθηκε για την κινεζική ομάδα ποδηλασίας στους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού. αξίζει να αναφέρουμε ότι είναι ο πρώτος άνθρωπος στο γκουανγκντόνγκ που προκρίθηκε στους ολυμπιακούς αγώνες στην ποδηλασία.
αναφέρεται ότι ο li zhiwei, ο οποίος γεννήθηκε στο zhaoqing της guangdong το 2004, έχει κερδίσει πολλά μετάλλια σε αγώνες ποδηλασίας που διεξάγονται σε ολόκληρη τη χώρα και στο guangdong. στο ασιατικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου 2024, ο li zhiwei κέρδισε την τρίτη θέση στο ομαδικό σπριντ ανδρών, τη δεύτερη θέση στο ατομικό σπριντ ανδρών, τη δεύτερη θέση στο keirin ανδρών και το ατομικό πρωτάθλημα χρονομέτρησης 1 χιλιομέτρου ανδρών.