3 ώρες σκληρής μάχης! το νο. 1 του κόσμου sinner υπέστη τραυματισμό στον καρπό και κέρδισε 10 συνεχόμενες νίκες, γράφοντας ιστορία φτάνοντας για πρώτη φορά στον τελικό του us open

2024-09-07

στον πρώτο ημιτελικό του us open στο απλό ανδρών που ολοκληρώθηκε νωρίς το πρωί της 7ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο sinner, νο. 1 στον κόσμο, αγωνίστηκε σκληρά για 3 ώρες και σάρωσε τον 25ο παίκτη, ο βρετανός παίκτης draper, έφτασε για πρώτη φορά στον τελικό του us open στο απλό σετ. τα σκορ στα τρία σετ ήταν 7-5, 7-6 και 6-2.

οι δυο τους είχαν συναντηθεί μια φορά στο παρελθόν, όταν στο queen's cup του 2021, ο draper νίκησε τον sinner με 2-0. όμως, τρία χρόνια αργότερα, ο sinner, ο οποίος έχει μεταμορφωθεί στο νούμερο ένα στον κόσμο, δεν είναι πια αυτό που ήταν. στο πρώτο σετ, ο sinner προηγήθηκε στο breaking σερβίς στο 7ο game. αν και ο draper έκανε γρήγορα break στο 8ο game, ο sinner έκανε ξανά break στο σερβίς στο κρίσιμο 11ο game, και μετά σέρβιρε για να κερδίσει το σετ, κερδίζοντας τελικά το πρώτο σετ με 7-5.

στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ δυνατά. ανήμπορος να κάνει break σερβίς στα πρώτα 12 παιχνίδια, το παιχνίδι έπρεπε να μπει σε tie-break. στο τάι μπρέικ, ο σίνερ πήρε ισχυρό προβάδισμα στην αρχή με 4-0 στο τέλος κέρδισε το τάι μπρέικ με 7-3 και κέρδισε το δεύτερο σετ.

στο τρίτο σετ, ο sinner έκανε break δύο σερί σερβίς και κέρδισε με επιτυχία τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια μετά από ισοπαλία 2-2. στο τέλος, κέρδισε το τρίτο σετ με 6-2, σαρώνοντας έτσι τον αντίπαλό του σε τρία συνεχόμενα σετ.

οι δύο πλευρές μάλωναν άγρια ​​για 3 ώρες, ο ντρέιπερ έπεσε και ίδρωσε λόγω της αφόρητης ζέστης.

ο sinner έχει κερδίσει 10 συνεχόμενα παιχνίδια από το cincinnati masters. αυτή τη σεζόν ηγείται της ανδρικής ομάδας τένις με 34 νίκες στο σκληρό γήπεδο. ο sinner έγινε επίσης ο πρώτος ιταλός παίκτης στην ιστορία που έφτασε στον τελικό του us open στο απλό ανδρών. αυτή είναι επίσης η δεύτερη φορά που ο sinner φτάνει σε τελικό grand slam, αφού κέρδισε το australian open στην αρχή της χρονιάς.