η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 0:7 από την ιαπωνική ομάδα...fan zhiyi: με έκανε να θέλω να πηδήξω στον ποταμό huangpu

2024-09-05

στις 5 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον πρώτο αγώνα του παγκοσμίου κυπέλλου fifa 2026, γύρος των 18 των προκριματικών της ασίας (εφεξής καλούμενος "top 18"), η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου αντιμετώπισε την ιαπωνία εκτός έδρας.

στο πρώτο ημίχρονο, η ιαπωνική ομάδα προηγήθηκε με τις κεφαλιές των endo hang και mitsuru kaoru. στο δεύτερο ημίχρονο, οι ito junya, maeda daran και kubo takehide. η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε με 0-7 την ιαπωνική ομάδα.

μετά την ήττα με 0-7, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου σημείωσε επίσης μια σειρά από καταστροφικές ήττες: τη μεγαλύτερη ήττα από την ιαπωνία τα περισσότερα γκολ που δέχθηκε σε ένα μόνο παιχνίδι στους παγκόσμιους προκριματικούς. αυτή είναι η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου σε κανονικό αγώνα.

υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά τιμής μεταξύ των δύο ομάδων

195 εκατ. ευρώ έναντι 6,15 εκατ. ευρώ

σε αυτό το παιχνίδι, ο ιβάνκοβιτς ανέπτυξε ένα σύστημα παράλληλης μεσαίας γραμμής 4-4-2, όπως ήταν αναμενόμενο, με τον τερματοφύλακα wang dalei και τέσσερις αμυντικούς yang zexiang, jiang guangtai, zhu chenjie και liu yang παιχνίδι των 36 κορυφαίων εναντίον της νότιας κορέας, οι τέσσερις μέσοι xie ​​weneng, jiang shenglong, li yuanyi και xu haoyang σε σύγκριση με τον πόλεμο κίνας-κορέας, ο li yuanyi, ο οποίος επέστρεψε από τον αποκλεισμό, αντικατέστησε τον wang shangyuan. και ο zhang yuning, οι οποίοι ήταν αναπληρωματικοί λόγω μικροτραυματισμών στον πόλεμο κίνας-κορέας, επέστρεψαν στην αρχική ενδεκάδα για αυτό το παιχνίδι, αντικαθιστώντας τον fernando και τον bayholam, ο ivan έκανε τρεις προσαρμογές στην αρχική ενδεκάδα για τον πόλεμο κίνας-νότιας κορέας. ότι ήταν πολύ ικανοποιημένος με εκείνο το παιχνίδι.

η σύνθεση της ιαπωνικής ομάδας για αυτό το παιχνίδι άλλαξε σε 3-4-2-1 στη μεσαία γραμμή και στο μπροστινό γήπεδο, οι endo endo και morita hidemasa συνεργάστηκαν ως διπλός αμυντικός χαφ, οι doyasu ritsu και mikata karu έπαιξαν ως ακραία μπακ και οι kubo boying και. ο minamino takumi έπαιξε μονό βέλος ουέντα χτυπά τον yingfeng πίσω του.

σύμφωνα με την αποτίμηση της ιστοσελίδας της γερμανικής μεταγραφικής αγοράς, η τιμή εκκίνησης της ιαπωνίας είναι 195 εκατομμύρια ευρώ και η τιμή εκκίνησης της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου είναι 6,15 εκατομμύρια ευρώ. μεταξύ αυτών, οι βασικοί της ιαπωνικής ομάδας είναι όλοι οι παίκτες που ζουν στην ευρώπη. ο γου λέι, ο πολυτιμότερος παίκτης της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου, αξίζει 1,2 εκατ. ευρώ, δηλαδή 300.000 ευρώ χαμηλότερα από τον ακίγκο τανιγκούτσι.

το ιστορικό ρεκόρ της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου απέναντι στην ιαπωνία είναι σε απόλυτη μειονεκτική θέση. σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία από την επίσημη ιστοσελίδα της κινεζικής ομοσπονδίας ποδοσφαίρου, η τελευταία φορά που η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών νίκησε την ιαπωνία ήταν στους ημιτελικούς του dynasty cup του 1998, όταν η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου νίκησε την ιαπωνία με 2-0.

έκτοτε, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχει χάσει 14 αγώνες από την ιαπωνία σε όλες τις διοργανώσεις, με συνολικό ρεκόρ 14 αγώνων, 8 ήττες και 6 ισοπαλίες. φυσικά, κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, η ιαπωνική ομάδα κέρδισε το πολύ την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου με δύο γκολ διαφορά, και ποτέ δεν είχε μια μεγάλη νίκη με περισσότερα από τρία γκολ.

το μοναδικό σουτ της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από τον ζανγκ γιούνινγκ

δεν μπορώ να επιτεθώ, δεν μπορώ να αμυνθώ

η ιαπωνική ομάδα πήρε σταδιακά τον έλεγχο της κατάστασης μετά το πρώτο 10λεπτο στο 11ο λεπτό, ο τακέι κούμπο έκανε πάσα από τα πλευρά των πλευρών, και ο ριού ντονγκάν έσωσε την μπάλα από τη μέση του πέναλτι η μπάλα. εκμεταλλευόμενος αυτό το κόρνερ, στο 12ο λεπτό, η ιαπωνική ομάδα έπαιξε πικ εν ρολ και ο αμαρκάριστος έντο χανγκ σκόραρε εύκολα με κεφαλιά στον τεράστιο ανοιχτό χώρο.

στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο τακεχίντε κούμπο απέκρουσε τη μπάλα διαγώνια από το αριστερό πλευρό στο πίσω μέρος, η κεφαλιά του καόρου μιτσουμάτρα μπήκε στα δίχτυα με σκορ 2-0.

τα τεχνικά στατιστικά του ημιχρόνου δείχνουν ότι η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έκανε μόνο ένα σουτ - το μακρινό σουτ του zhang yuning έξω από την περιοχή του πέναλτι ήταν ακατανόητο και το ποσοστό κατοχής μπάλας ήταν μόνο 25% ενώ η ιαπωνική ομάδα έκανε 9 σουτ και 4 ήταν εύστοχοι και το ποσοστό επιτυχίας της πάσας ήταν επίσης 89%, πολύ υψηλότερο από το 65% της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου. επιπλέον, οι yang zexiang και zhang yuning έλαβαν επίσης κίτρινες κάρτες κατά τη διάρκεια του αγώνα.

ο οπαδός zhiyi, ο οποίος παρακολουθούσε ζωντανά τον αγώνα, είπε: "ήταν τόσο εύκολο να σκοράρεις από τον αντίπαλο σε αυτό το παιχνίδι. αν δεν ήταν η απόσταση από εδώ, ήθελα πολύ να πηδήξω στον ποταμό huangpu. μπορούμε να δεχτούμε η ήττα σας από την ιαπωνία, αλλά αφήστε τον αντίπαλο να σκοράρει." είναι τόσο εύκολο, τόσο κακό.

στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο ivan αντικατέστησε τον xie weneng με τον micro-zun wing και η σύνθεση του εθνικού ποδοσφαίρου άλλαξε σε 5-3-2. ωστόσο, η αλλαγή του σχηματισμού δεν έφερε ουσιαστικές αλλαγές στο 52ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο μινάμινο τακούμι πέρασε με το δεξί του πόδι στην περιοχή του πέναλτι και σκόραρε στη μακρινή γωνία δίνοντας προβάδισμα στην ιαπωνία με 3-0. ο μινάμινο τακούμι έκανε την επιστροφή του 6 λεπτά αργότερα. κουνήθηκε συνέχεια μπροστά από την περιοχή του πέναλτι και στη συνέχεια σκόραρε με χαμηλό σουτ, σπάζοντας ξανά τα δέκα δάχτυλα του γουάνγκ νταλέι. αφού έχασε την μπάλα, ο wang dalei κάθισε παράλυτος στο έδαφος για αρκετή ώρα χωρίς να σηκωθεί.

όμως το γκολ της ιαπωνικής ομάδας δεν είχε τελειώσει στο 77ο λεπτό του αγώνα, ο τζούνια ίτο χτύπησε με το αριστερό του πόδι μέσα από την περιοχή του πέναλτι. στο 87' ο ίτο τζούνια βοήθησε τον μαέντα νταράν να πετύχει κεφαλιά. στο τελευταίο λεπτό του τραυματισμού σκόραρε ο τακέι κούμπο.

στο τέλος, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε την καταστροφική ήττα στο πρώτο παιχνίδι της κορυφαίας 18, χάνοντας από την ιαπωνική ομάδα με 0-7.

μετά το τέλος του αγώνα, ο παίκτης της εθνικής ποδοσφαίρου zhang yuning πήρε συνέντευξη στο περιθώριο και ρωτήθηκε για το θέμα "πού είναι το χάσμα;" είπε: "αυτό αντικατοπτρίζεται στο σκορ και να προσπαθήσουμε να παίξουμε καλύτερα».

μιλώντας για το πώς να προετοιμαστείτε για το επόμενο παιχνίδι, ο zhang yuning είπε: "προσπαθήστε να βγείτε από αυτό το παιχνίδι όσο το δυνατόν περισσότερο. το παιχνίδι είναι πολύ μεγάλο και πρέπει να το παίρνουμε ένα παιχνίδι τη φορά."

【σχόλιο】

η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε μια καταστροφική ήττα,

μια καθυστερημένη «μηδενιστική διόρθωση της ιστορίας του ποδοσφαίρου»

στους κορυφαίους 18 της ασίας των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου ηπα-καναδά-μεξικού 2026, η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών έχασε από την ιαπωνική ομάδα με 0-7 εκτός έδρας στον πρώτο της αγώνα, σημειώνοντας ρεκόρ για τη μεγαλύτερη διαφορά σκορ στην ιστορία του οι δύο ομάδες.

από τον δεκέμβριο του 2003 έως τώρα, οι εθνικές ομάδες ποδοσφαίρου της κίνας και της ιαπωνίας έχουν παίξει 13 αγώνες. η ομάδα της ιαπωνίας έχει 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα νοέμβριος 2005. από τότε, σε 9 αναμετρήσεις, η ιαπωνική ομάδα είναι αήττητη. το περίεργο όμως είναι ότι σε τόσα χρόνια νίκες και ήττες, η ιαπωνία σημείωσε τρία γκολ και κέρδισε με δύο γκολ διαφορά. η κινεζική ομάδα δεν γνώρισε ποτέ ήττα με καθαρή ήττα πάνω από τρία γκολ.

ως αποτέλεσμα, υπήρξαν πολλές πολύ φανταστικές και αλαζονικές ψευδαισθήσεις - "η τεχνολογία της ιαπωνικής ομάδας δεν έχει κανένα πλεονέκτημα έναντι της κινεζικής ομάδας", "η πάσα και ο έλεγχος του ποδοσφαίρου είναι ακριβώς αυτό", "όσο η κινεζική ομάδα αμύνεται καλά, υπάρχει ακόμα μια ευκαιρία».

για να είμαι ειλικρινής, με βάση τη σύγκριση των πλεονεκτημάτων και των μειονεκτημάτων της κίνας και της ιαπωνίας στο ποδόσφαιρο τα τελευταία 20 χρόνια, από τη σύγκριση της εξέλιξης του ποδοσφαίρου, του πληθυσμού του ποδοσφαίρου και της εικόνας του ποδοσφαίρου, μια πλήρης αρχική ομάδα ευρωπαίων αστέρων μπορεί να νικήσει τη γερμανία ή η ισπανία, που παίζει κόντρα στην κινεζική ομάδα, αλλά δεν μπορεί να δείξει πλεονέκτημα στο σκορ, είναι λογικό; είναι φυσιολογικό αυτό;

τώρα, σε ένα παιχνίδι όπου η ιαπωνική ομάδα δεν φαινόταν να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια και η κινεζική ομάδα είχε προσπαθήσει για το καλύτερο, ένα προσβλητικό σκορ χρησιμοποιήθηκε για να κάνει αρκετή ζημιά με τη μία.

η σχέση νίκης-ήττας στα ανταγωνιστικά αθλήματα μπορεί να χωριστεί χονδρικά σε τέσσερις καταστάσεις: μπορώ να σε νικώ κάθε φορά, δεν μπορώ να χάνω από σένα κάθε φορά, δεν μπορώ να σε κερδίζω κάθε φορά και έχω χάσει από σένα κάθε φορά. φορά. στην πρώτη και στην τέταρτη κατάσταση, δεν θα υπάρξει σχεδόν καμία απόκλιση στην αμοιβαία ψυχολογία και την αυτοαντίληψη των δύο ομάδων.

αλλά η δεύτερη και η τρίτη κατάσταση μερικές φορές προκαλούν γνωστικές προκαταλήψεις σε ένα ή και στα δύο μέρη. η ομάδα που έχει μικρές νίκες για μεγάλο χρονικό διάστημα και παραμένει αήττητη θα πιστεύει ότι το πλεονέκτημά της δεν είναι αρκετά μεγάλο και θα είναι πάντα προσεκτική και θα εργάζεται σκληρά η ομάδα που έχει μικρές ήττες για μεγάλο χρονικό διάστημα και παραμένει αήττητη είναι πολύ κοντά στο να κερδίσει μια φορά και είναι σε καλύτερη κατάσταση ή έχει καλύτερη τύχη.

η άνοδος του ιαπωνικού ποδοσφαίρου είναι το αποτέλεσμα δεκαετιών συστηματικής κατασκευής, η βελτίωση του συστήματος προπόνησης των νέων, η συνεχής βελτίωση του επιπέδου του πρωταθλήματος και η ολοκληρωμένη καλλιέργεια των προσωπικών ικανοτήτων των παικτών. προσέχουν τα βασικά και τις λεπτομέρειες, και θεωρούν το ποδόσφαιρο ως ένα συστηματικό έργο. ξεκινούν από την παιδική ηλικία και σταδιακά χτίζουν μια ισχυρή ποδοσφαιρική πυραμίδα.

από την άλλη, κινέζικο ποδόσφαιρο, ξεχάστε το, μην το συζητάμε... εκατοντάδες εκατομμύρια οπαδοί τους παρακολούθησαν να πηγαίνουν από το αθλητικό κανάλι στο κανάλι κράτους δικαίου, από ζωντανή μετάδοση σε προειδοποιητικό ντοκιμαντέρ.

η πιο σκληρή πραγματικότητα από το σκορ 0-7 είναι: η κορυφαία 18 των προκριματικών του κόσμου είναι ήδη η διοργάνωση υψηλότερου επιπέδου όπου μπορούμε να συναντήσουμε την ιαπωνική ομάδα παίξτε μέχρι τους 18 καλύτερους, και αυτό μπορεί να ισχύει για πολλά χρόνια στο μέλλον, η ιαπωνία παίζει στην πρώτη 18άδα, επειδή πρέπει να συμμετάσχει στους 18 καλύτερους στην ασία πριν αγωνιστεί για τις πρώτες οκτώ και τις τέσσερις πρώτες προκρίσεις για το παγκόσμιο κύπελλο. .

όταν μοιράστηκαν το τεστ της τάξης, ο κορυφαίος μαθητής είπε στον φτωχό μαθητή: πήρες 60 πόντους στο τεστ γιατί μπορούσες να πάρεις μόνο 60 πόντους εγώ πήρα 100 πόντους στο τεστ, επειδή το χαρτί είχε μόνο 100 βαθμούς.

επομένως, αυτή η καθυστερημένη ήττα είναι μια διόρθωση της "ιστορικής μηδενιστικής εντύπωσης" των πολλών μικρών ήττων και ισοπαλιών της κινεζικής ομάδας ποδοσφαίρου ανδρών από την ιαπωνία τα τελευταία 20 χρόνια, και φαινόταν ότι η διαφορά δεν ήταν αρκετά μεγάλη.

【σχετικές ειδήσεις】

αυτό το παιχνίδι δεν μεταδόθηκε ζωντανά στο cctv sports channel. παρά την κριτική, πολλοί οπαδοί εξακολουθούν να επιλέγουν να πληρώσουν για να παρακολουθήσουν τους εθνικούς αγώνες ποδοσφαίρου.

προβλήθηκε διαδικτυακά ότι «9 γιουάν για την εγγραφή» για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι δωρεάν, αλλά πολλοί θαυμαστές ισχυρίστηκαν ότι δεν μπορούσαν να το παρακολουθήσουν ακόμα κι αν ήταν μέλη.

πολλοί οπαδοί επιλέγουν να πληρώσουν για να παρακολουθήσουν εθνικούς αγώνες ποδοσφαίρου

"αγόρασα ένα κουπόνι, αλλά δεν μπορώ να το εξαργυρώσω ή να το παρακολουθήσω. είναι πραγματικά απογοητευτικό! είναι το ίδιο για όλους;" και εξαργυρώνοντας το, πρέπει να το ξανακάνω. τι σημαίνει να ξοδεύω χρήματα;».

αναρωτιέμαι αν αυτοί οι θαυμαστές που ξόδεψαν χρήματα για να αγοράσουν συνδρομές έχουν μετανιώσει...

πηγή morning news: the paper, morning news·zhouzao app