όταν ξύπνησα, τρεις κινέζοι παίκτες έφτασαν στους 32 καλύτερους του us open!

2024-08-29

ενώνοντας τα χέρια για να περάσουν στον τρίτο γύρο του us open, οι zheng qinwen, wang yafan και shang jincheng πέρασαν όλοι τη δοκιμασία

στις 20 νωρίς το πρωί, ώρα πεκίνου, στον δεύτερο γύρο του απλού γυναικών στο u.s. tennis open, η νούμερο 7, κινέζος παίκτης zheng qinwen, νίκησε 2-1 τη ρωσίδα erica andreeva και ανέβηκε με επιτυχία στην κορυφή. 32. μετά από 2 ώρες και 28 λεπτά αγώνα, ο zheng qinwen νίκησε την andreeva με 6-7, 6-1, 6-2 αφού έχασε πρώτος ένα σετ και προκρίθηκε με επιτυχία. ο zheng qinwen σέρβιρε συνολικά 20 άσους σε όλο το παιχνίδι, ενώ η andreeva είχε μόνο 2. ο zheng qinwen μπορεί να πάρει ένα μπόνους 215.000 $ ηπα (πάνω από 1,53 εκατομμύρια γιουάν) κερδίζοντας τους δύο πρώτους γύρους. στον επόμενο γύρο, ο zheng qinwen θα αντιμετωπίσει τον γερμανό παίκτη jules niemeyer.

στο πρώτο σετ, η αντρέεβα πήρε το προβάδισμα στο μπρέικ σερβίς για 2-0 στο δεύτερο γκέιμ. στο 6ο game, η andreeva μπόρεσε ξανά με 4-2 ο zheng qinwen με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο 7ο game, και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς στο 4-4. στη συνέχεια τα δύο από αυτά διατηρήθηκαν σερβίρουν 6-6 σχετικά ομαλά. στο τάι μπρέικ, η αντρέεβα κέρδισε με 7-3, προηγώντας την ζενγκ τσινγουέν με 1-0.

στο δεύτερο σετ, οι δύο παίκτες διατήρησαν το σερβίς στο 1-1 στη συνέχεια κέρδισαν πέντε συνεχόμενα παιχνίδια και κέρδισαν εύκολα με 6-1. στο τρίτο καθοριστικό σετ, ο zheng qinwen πήρε το προβάδισμα στο breaking σερβίς 1-0. στο δεύτερο παιχνίδι, ο zheng qinwen χτύπησε δύο άσους και στη συνέχεια κράτησε σερβίς για το 2-0. στο τελευταίο 8ο παιχνίδι, ο zheng qinwen σέρβιρε και κέρδισε το παιχνίδι με 6-2, ανατρέποντας το σκορ 2-1.

ένας άλλος κινέζος παίκτης, ο wang yafan, νίκησε τη γαλλίδα παίκτρια parry σε ίσια σετ και προκρίθηκε στις 32 πρώτες θέσεις του us open στο απλό γυναικών. τα σκορ των δύο σετ ήταν: 6-0, 6-4 ο wang yafan έδωσε ένα αβγό στον αντίπαλο στο πρώτο σετ. αυτή είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του wang yafan που φτάνει στους 32 καλύτερους του us open και η δεύτερη φορά στην καριέρα του που φτάνει στους 32 καλύτερους ενός grand slam. ο wang yafan θα αντιμετωπίσει τον νικητή μεταξύ azarenka και brel στον επόμενο γύρο.

στον δεύτερο γύρο του us open ανδρών, ο κινέζος έφηβος shang juncheng κέρδισε την baena στα ίσια σετ και προκρίθηκε στους 32 πρώτους του us open. τα σκορ στα τρία σετ ήταν: 6-2, 6-3, 7-6(2). αυτή είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του που ο shang juncheng έφτασε στους 32 πρώτους σινγκλ ανδρών στο us open ώρα ήταν το φετινό australian open. ο shang juncheng θα αντιμετωπίσει τον νικητή μεταξύ του rudd και του γάλλου βετεράνου monfils στον επόμενο γύρο.