ο τελευταίος απολογισμός αγώνα του us open, ο wang xinyu ανέτρεψε 2-1 για να προκριθεί, οι zhang zhizhen, zhang shuai, zheng saisai αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο

2024-08-28

στις 28 αυγούστου, η δεύτερη μέρα του us open ξεκίνησε σε πλήρη εξέλιξη η συνολική απόδοση των κινέζων παικτών ήταν κακή, με 1 νίκη και 3 ήττες. ο wang xinyu ανέτρεψε τη rodionova με 2-1 για να προκριθεί. ο zhang shuai ανατράπηκε από τον kruger με 1-2, ο zhang zhizhen έχασε από τον draper με 0-3 και ο zheng saisai ηττήθηκε από τον προκριματικό peng xie με 0-2.

wang xinyu 2-1 rodionova

η wang xinyu συνέχισε την καλή της κλήρωση grand slam και αντιμετώπισε την προκριματική παίκτρια rodionova στον πρώτο γύρο. η wang xinyu ήταν σχετικά αργή σήμερα. έγινε σπάσιμο δύο φορές στο 6ο και 8ο γκέιμ του πρώτου σετ και έχασε το πρώτο σετ με 3-6. στο δεύτερο σετ, η wang xinyu έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της δύο φορές στο 6ο και το 10ο γκέιμ και ανέκτησε το σετ με 6-4. στο καθοριστικό σετ, η wang xinyu ήταν γεμάτη δύναμη πυρός και κέρδισε εύκολα με 6-1 αφού έχασε μόνο ένα game ανέτρεψε την αντίπαλό της με μεγάλο σκορ 2-1 και πέρασε στον δεύτερο γύρο.

ο αντίπαλος του wang xinyu στον δεύτερο γύρο είναι ο νικητής μεταξύ putintseva και noskova, δεν είναι εύκολο να κερδίσει κανείς. ανυπομονώ να φέρει εκπλήξεις ξανά ο wang xinyu.

zhang zhizhen 0-3 draper

ο zhang zhizhen βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 41η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και είναι ο αδερφός των κινέζων ανδρών στο single. ωστόσο, είχε κακή τύχη σε αυτό το us open. ο zhang zhizhen είχε έλλειψη συστηματικής προπόνησης τον τελευταίο καιρό και προφανώς δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι. στην αρχή του δεύτερου σετ, ο zhang zhizhen ήταν εμφανώς σε κακή φυσική κατάσταση και έχασε γρήγορα με 0-6. το παιχνίδι δεν βελτιώθηκε σημαντικά στο τρίτο σετ έχασε ξανά 4 σερί παιχνίδια και το σκορ έφτασε στο 0-4. μη μπορώντας να επιμείνει, ο zhang zhizhen επέλεξε να αποσυρθεί από το παιχνίδι και αποκλείστηκε με 0-3, χάνοντας τον πρώτο γύρο.

οι zhang shuai και zheng saisai αποκλείονται

σε σύγκριση με τη θλιβερή έξοδο του zhang zhizhen, η έξοδος των zhang shuai και zheng saisai ήταν αναμενόμενη. ο zhang shuai έχει χάσει περισσότερα από δέκα συνεχόμενα παιχνίδια σε μονό πρόσφατα. το φετινό us open χρησιμοποίησε την κατάταξή της για να προστατεύσει τη συμμετοχή της στον πρώτο γύρο ήταν η αμερικανίδα σκληρή παίκτρια kruger. στο πρώτο σετ ο ζανγκ σουάι απέδωσε δυνατά, κερδίζοντας 6 συνεχόμενα παιχνίδια και νικώντας τον αντίπαλό του και κέρδισε εύκολα με 6-0, κάτι που ήταν πολύ απροσδόκητο. ο κρούγκερ ήταν πιο δυνατός και άρχισε να ανακτά την επαφή του στο δεύτερο σετ στο τέλος κέρδισε δύο συνεχόμενα σετ με 6-1 και 7-5 για να προχωρήσει.

η zheng saisai χρησιμοποίησε επίσης την κατάταξή της για να προστατεύσει τη συμμετοχή της. είχε καλή τύχη και συνάντησε την προκριματική peng xie στον πρώτο γύρο. ο zheng saisai έχει απομακρυνθεί από το πεδίο της μάχης για μεγάλο χρονικό διάστημα και η δύναμή του στο single δεν είναι ακόμα καλή. στο τέλος, έχασε γρήγορα με 4-6, 1-6.

10 κινέζοι παίκτες του απλού ολοκλήρωσαν τον αγώνα με συνολικά 4 νίκες και 6 ήττες. μονό ανδρών shang juncheng και γυναικών zheng qinwen, wang xinyu και wang yafan προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο. ο ανταγωνισμός για την τελευταία παίκτρια των μονών wang qiang είναι σε εξέλιξη.