Πρόστιμο της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας: Ο Ζανγκ Γιουνίνγκ χτύπησε τον αντίπαλό του στο πρόσωπο με τον αγκώνα του και τιμωρήθηκε για 3 αγώνες και πρόστιμο 30.000 γιουάν

2024-08-27

Στις 27 Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, η Κινεζική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου εξέδωσε επίσημα ανακοίνωση τιμωρίας σήμερα, επιβάλλοντας πρόσθετες ποινές στον παίκτη του Beijing Guoan, Zhang Yuning, ο οποίος είχε προηγουμένως λάβει κόκκινη κάρτα για επίθεση με αγκώνα στο πρωτάθλημα.

Στον 23ο γύρο της κινεζικής Super League στις 16 Αυγούστου, όταν το Beijing Guoan έπαιξε με την Zhejiang Team στο σπίτι, στο 87ο λεπτό, ο Zhang Yuning χτύπησε με αγκωνιά τον αντίπαλό του στην περιοχή του πέναλτι, ο διαιτητής του έδειξε απευθείας ένα κόκκινο κάρτα και τον απέβαλε Στο τέλος, το παιχνίδι έληξε Στο τέλος, Guoan 0-0 Zhejiang.

Η Κινεζική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία πιστεύει στην ανακοίνωση: Σύμφωνα με την αναφορά του διαιτητή, την έκθεση επίβλεψης του αγώνα, το βίντεο, τις εξηγήσεις των μερών και τις ακροάσεις, όταν ο αγώνας έφτασε στο 85ο λεπτό, ο Zhang Yuning, ο Νο. 9 παίκτης της Ποδοσφαιρικής Λέσχης Beijing Guoan, εκτέλεσε την παράβαση χωρίς την μπάλα Βίαια συμπεριφορά, χτυπώντας με αγκώνα τον αντίπαλο παίκτη, έβγαλε κόκκινη κάρτα και τον απέβαλε.

Η Πειθαρχική Επιτροπή της Κινεζικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας επέβαλε τις ακόλουθες ποινές σύμφωνα με το άρθρο 53 του «Πειθαρχικού Κώδικα Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Κίνας»:

1. Διακόψτε τον Zhang Yuning, τον Νο. 9 παίκτη του Beijing Guoan Football Club, για 3 αγώνες.

2. Πρόστιμο 30.000 RMB.

Οι παραπάνω ποινές θα επιβάλλονται σύμφωνα με το άρθρο 17 του «Πειθαρχικού Κώδικα Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Κίνας».

Η απόφαση αυτή τίθεται σε ισχύ αμέσως από την ημερομηνία της ανακοίνωσης.

Προηγουμένως, ο παίκτης της Guoan, Li Ke, είχε αποκλειστεί για τέσσερις αγώνες και επιβλήθηκε πρόστιμο 40.000 γιουάν για βίαιη συμπεριφορά.