νέα

Ο Zheng Qinwen έκανε όπισθεν και κέρδισε! Netizen: Πολύ ενθουσιασμένος για ύπνο

2024-08-27

Νωρίς το πρωί της 27ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, στον πρώτο γύρο του US Open στο απλό γυναικών, η χρυσή Ολυμπιονίκης και νούμερο 7 νούμερο 7 Zheng Qinwen νίκησε την τοπική παίκτρια μπαλαντέρ Anisimova με 4-6, 6-4, 6-2. διέφυγε οριακά.
Στο πρώτο σετ, ο Zheng Qinwen έμεινε πίσω στο ξεκίνημα και στη συνέχεια κυνήγησε από το 1-5 στο 4-5, ωστόσο, η Anisimova άντεξε το μομέντουμ και κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ, ο Zheng Qinwen κέρδισε με 6-4 ο Zheng Qinwen μπήκε σταδιακά στην κατάσταση στο δεύτερο σετ και χτύπησε αρκετούς άσους. Στο τρίτο σετ, η Anisimova φαινόταν να έχει τραυματισμό στο δεξί χέρι, αλλά επέμενε στο παιχνίδι και η Zheng Qinwen κέρδισε τελικά με 6-2.
Στη συνέχεια, ο Zheng Qinwen θα αντιμετωπίσει την Andreeva. Ο Ζενγκ Τσινγουέν δήλωσε μετά τον αγώνα: «Είμαι πολύ χαρούμενος που είχα κερδίσει το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο παρελθόν, αλλά τώρα πρέπει να επικεντρωθώ στο US Open».
Μετά το παιχνίδι, ο Zheng Qinwen δημοσίευσε επίσης αμέσως: "Ο πρώτος γύρος, το US Open είναι σε εξέλιξη."
Οι χρήστες του Διαδικτύου είναι ενθουσιασμένοι και επευφημούν για τον Zheng Qinwen!
Ο διάσημος σχολιαστής Zhan Jun δημοσίευσε ένα άρθρο για να γελοιοποιήσει τη νίκη του Zheng Qinwen: Η κατάσταση του Zheng Qinwen είναι μέτρια - Ο Zheng Qinwen ξεκίνησε αργά - Ο Zheng Qinwen έχασε πρώτος ένα σετ - Ο Zheng Qinwen έπεσε σε σκληρό αγώνα - Ο Zheng Qinwen ήταν σε δίλημμα - ξεκίνησε ο Zheng Qinwen να στείλει ACEs - Ο Zheng Qinwen ανακοίνωσε τη νίκη Μαρτυρίες. Προηγουμένως, ο Zhan Jun σχολίασε κάποτε τον Zheng Qinwen ως τη "Βασίλισσα της Αντιστροφής" στο σχόλιο.
Μεταξύ άλλων κινεζικών χρυσών λουλουδιών που εμφανίστηκαν την ίδια περίοδο, η Wang Yafan έπαιξε εναντίον της 9ης σποράς Sakari στον πρώτο γύρο Αφού κέρδισε το πρώτο σετ με 6-2, η αντίπαλός της αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού. Ως αποτέλεσμα, η Wang Yafan έγινε η πρώτη παίκτρια που προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο αυτού του US Open.
Ο Yuan Yue έχασε από την Andreeva σε δύο σετ και αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο. Τα σκορ στα δύο σετ ήταν 3-6 και 6-7(7) αντίστοιχα. Ο Yuan Yue υπέστη ήττα στον πρώτο γύρο και στις τέσσερις μεγάλες διοργανώσεις φέτος.
Ο Wang Xiyu έχασε από τον Γάλλο παίκτη Parry μετά από δύο διπλά τάι μπρέικ και έχασε την ευκαιρία να περάσει στον δεύτερο γύρο Τα σκορ στα δύο σετ ήταν 6-7(2) και 6-7(5) αντίστοιχα. Ο Wang Xiyu έκανε ένα μοιραίο διπλό σφάλμα στο match point του αντιπάλου και έχασε το παιχνίδι. Ο Πάρι θα αντιμετωπίσει έναν άλλο Κινέζο παίκτη Γουάνγκ Γιαφάν στον δεύτερο γύρο.