60 συνεχόμενες Ολυμπιακές νίκες! Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ νίκησε την ομάδα μπάσκετ της Αυστραλίας και προκρίθηκε στον τελικό

2024-08-10

Σύμφωνα με νέα στις 10 Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, ξεκίνησε ο πρώτος αγώνας των ημιτελικών του γυναικείου μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024. Η υπερασπιστή της πρωταθλήτριας γυναικείας ομάδας μπάσκετ των ΗΠΑ νίκησε την Αυστραλιανή ομάδα μπάσκετ με 85-64 μετά από τέσσερα δεκάλεπτα και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ έχει κερδίσει 60 συνεχόμενες νίκες στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Τα συγκεκριμένα σκορ στα τέσσερα δεκάλεπτα ήταν 20-16, 25-11, 21-13 και 19-24 (προηγήθηκε η ομάδα των ΗΠΑ). Για την ομάδα των ΗΠΑ, ο Στιούαρτ είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιανγκ είχε 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Κούπερ είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γουίλσον είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Για την αυστραλιανή ομάδα, ο Πόρρας είχε 11 πόντους και ο ΜακΓκαν 10 πόντους και 2 ασίστ.

Η αμερικανική ομάδα προηγήθηκε με 12-4 στο εναρκτήριο παιχνίδι και σταμάτησε την ομάδα της Αυστραλίας. Μετά το τάιμ άουτ, η αμερικανική ομάδα συνέχισε να παίρνει την πρωτοβουλία και σύντομα προηγήθηκε με 18-9. Για περισσότερα από 3 λεπτά το πολύ στο πρώτο τέταρτο, η ομάδα της Αυστραλίας ήταν ακόμα 4 πόντους πίσω με ένα κύμα επίθεσης 7-2. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ηνωμένες Πολιτείες προηγήθηκαν με 20-16.