απολογισμός αγώνα της τρίτης ημέρας του πρωταθλήματος μακάο: η εθνική επιτραπέζια αντισφαίριση κέρδισε 12 συνεχόμενες νίκες, διάσημοι παίκτες έκαναν επιστροφή, το νο 1 εναντίον της μίμα ίτο;

2024-09-12

χθες το βράδυ, το πρωτάθλημα wtt μακάο 2024 ολοκληρώθηκε την τρίτη αγωνιστική η εθνική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης συνέχισε να παραμένει αήττητη και κέρδισε 12 συνεχόμενες νίκες σε αυτό το τουρνουά. οι lin shidong και xu yingbin πήγαν κατευθείαν στην κορυφή 16. στους τρεις επόμενους 1/8 τελικούς, ο wang manyu νίκησε 3-0 τον zhu yuling, ο sun yingsha σάρωσε τον jin naying με 3-0 και ο liang jingkun ανέτρεψε τον gautz με 3-2 σε 5 αγώνες. , υστερεί με 12-12-2 στο καθοριστικό παιχνίδι 10 σκοτώνει, παραλίγο να ανατραπεί.

στους δύο τελευταίους αγώνες ατομικού πρώτου γύρου ανδρών της εθνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης, ο lin shidong, ο οποίος μόλις είχε στεφθεί τρεις φορές πρωταθλητής στο wtt almaty, πήρε μια γρήγορη απόφαση και σταμάτησε τον duda με 3-0, χάνοντας μόνο 6 βαθμούς συνολικά σε όλο το παιχνίδι. ο xu yingbin αντιμετώπισε τον παγκόσμιο πρωταθλητή zhuang zhiyuan της κινεζικής ταϊπέι και πάλεψε σκληρά για 5 αγώνες πριν γίνει ο νικητής, κερδίζοντας οριακά με διαφορά 4 πόντων στο καθοριστικό παιχνίδι. στον επόμενο γύρο των 16, ο lin shidong προκάλεσε τον zhang benzhihe και ο xu yingbin ένωσε τις δυνάμεις του με τον wang chuqin για να ξεκινήσει το εθνικό ντέρμπι επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

στους 1/8 τελικούς το βράδυ, ο wang manyu αντιμετώπισε τον zhu yuling, ο οποίος έκανε μια δυνατή επιστροφή μετά από 4 χρόνια και εκπροσώπησε την ομάδα του μακάο της κίνας. σε σύγκριση με την wang manyu, η οποία μόλις είχε κατακτήσει το ολυμπιακό πρωτάθλημα, η zhu yuling, η οποία ήταν μακριά από το γήπεδο για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν είχε συστηματική προπόνηση, δεν έχασε 3 συνεχόμενα παιχνίδια με 5-11, 4-11. 6-11 μετά το παιχνίδι, οι δύο αλληλεπιδρούν με ενθουσιασμό, και η σκηνή ήταν συγκινητική. η sun yingsha καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση στην κορυφή 8 στο σινγκλ γυναικών η νο. 1 του κόσμου αντιμετώπισε την 18χρονη κορεάτικη ανερχόμενη σταρ, κιμ να-γιουνγκ -7 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κερδίσει στο played εναντίον της mima ito στα προημιτελικά.

ο liang jingkun κέρδισε την πιο συναρπαστική νίκη του 2-0 από τον simon gautz. την κρίσιμη στιγμή, η νο 4 εθνική επιτραπέζιας αντισφαίρισης στον κόσμο πάλεψε σκληρά και τελικά πέρασε με 12-10, κατακτώντας μια δύσκολη θέση στους 8 και πετυχαίνοντας επιστροφή.