το «ivan is out of class» αντήχησε σε όλο το γήπεδο και απάντησα

2024-09-11

σε κάποιο βαθμό, αυτή η ανατροπή με 1-2 από την ομάδα της σαουδικής αραβίας είναι ακόμη πιο απαράδεκτη από την ήττα με 0-7 από την ιαπωνία πριν από πέντε ημέρες δεν είναι τίποτα άλλο από το να χάσεις μερικά ακόμα γκολ.

αλλά σε αυτό το παιχνίδι, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είχε κάθε ευκαιρία να κερδίσει, τουλάχιστον να κερδίσει πόντους. οι παίκτες δούλεψαν σκληρά, και πολλοί παίκτες τραυματίστηκαν και αποσύρθηκαν .

με έναν παίκτη να απομένει για σχεδόν 90 λεπτά, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανατράπηκε τελικά από την ομάδα της σαουδικής αραβίας με δύο χτυπήματα κόρνερ. αυτή την ευθύνη μπορεί και πρέπει να την φέρει μόνο ο προπονητής ιβάνκοβιτς.

κατά την έξοδο των παικτών, οι οπαδοί που φώναζαν για 90 λεπτά εξακολουθούσαν να φωνάζουν «απολύεται ο ιβάν»! στην καυτή λίστα αναζήτησης του weibo, το "ivan is out of class" ήταν μεταξύ τους εδώ και πολύ καιρό.

ο κροάτης, που άφησε πολλά ερωτηματικά, αρνήθηκε να παραιτηθεί στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα, «αυτή η ερώτηση δεν πρέπει να απαντηθεί από εμένα».

δέχτηκε τρία κόρνερ σε δύο παιχνίδια

τα δύο γκολ που δέχθηκαν σε αυτό το παιχνίδι προήλθαν και τα δύο από το κόρνερ του αντιπάλου κόρνερ με πικ εν ρολ ολοκλήρωσε μια κεφαλιά από ένα τεράστιο κενό.

αν κοιτάξουμε τις λεπτομέρειες, το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο παιχνίδι με την ιαπωνία και αυτό το παιχνίδι οφειλόταν στο γεγονός ότι δεν στεκόταν κανείς στο κοντινό δοκάρι, αλλά κάποιος που στεκόταν στο μακρινό δοκάρι, αν και ο μαντσίνι δεν παραδέχτηκε - συνέντευξη τύπου αγώνα ότι η τακτική του κόρνερ είχε εφαρμοστεί, αλλά όποιος έχει διορατικό μάτι μπορεί να δει ξεκάθαρα ότι η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έκανε τεράστιο λάθος στην άμυνα των κόρνερ.

"ο λι λέι ήταν αρχικά κανονισμένος να σταθεί στο κοντινό δοκάρι. οι τακτικές του αντιπάλου στο κόρνερ ήταν πιο παραδοσιακές. είχαμε ένα κενό, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να παραχωρήσουμε τη μπάλα, αν κρίνουμε από την απάντηση του ιβάν μετά το παιχνίδι, γνώριζε το κόρνερ του αντιπάλου." πολύ δυνατή ικανότητα στο σκοράρισμα, αλλά η ομάδα δεν μπορεί να τον υπερασπιστεί.

κατά τη διάρκεια του προπονητικού στρατοπέδου στο νταλιάν, υπήρξαν αναφορές στα μέσα ενημέρωσης ότι το επίκεντρο της τακτικής προπόνησης του ιβάν ήταν οι επιθετικές και αμυντικές μεταβάσεις και η επίθεση και η άμυνα οι στημένες φάσεις ήταν μέρος της προπόνησης της ομάδας.

οπότε το ερώτημα είναι, είναι η άμυνα της μπάλας μια μοναχική πρακτική;

ο xie wenneng αντικαταστάθηκε αφού δεν μπόρεσε να υποστηρίξει.

δεν υπάρχει αντικατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα και υπάρχει πρόβλημα με την επιτόπια εντολή.

η μεγαλύτερη διαμάχη σε αυτό το παιχνίδι προήλθε από τις αλλαγές που αντικατέστησαν ο γουάνγκ γκουανγκτάι στο ημίχρονο οι αλλαγές ήταν όλες εντελώς παθητικές - ο jiang guangtai φαινόταν τραυματισμένος όταν έπεσε στο έδαφος κατά τη διάρκεια του τάκλιν στο πρώτο ημίχρονο, η φυσική κατάσταση του wu lei έπεσε σημαντικά κατά τη διάρκεια συνεχών σπριντ και ο xie weneng έπεσε επίσης στο έδαφος και τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα.

στο 75ο έως το 80ο λεπτό του αγώνα, η φυσική κατάσταση της σαουδικής αραβίας μειώθηκε σημαντικά λόγω του ότι έπαιζε με έναν παίκτη λιγότερο για μεγάλο χρονικό διάστημα μείωσε σημαντικά, αλλά ο ιβάν δεν έγιναν ποτέ αλλαγές αυτή τη στιγμή και ο μαντσίνι έκανε τρεις αλλαγές στο 81ο λεπτό του αγώνα.

αφού η ομάδα της σαουδικής αραβίας σκόραρε, ο ivan σκέφτηκε να αντικαταστήσει τον alan και τον lin liangming, αλλά αυτή τη στιγμή, μόνο τα τελευταία 4 λεπτά έμειναν για την κινεζική ομάδα τραγική ανατροπή.

όσον αφορά το ερώτημα της μη αλλαγής, η απάντηση του ivan είναι εντελώς διαφορετική από την αντίληψη του έξω κόσμου. πιστεύει ότι ο fernando έκανε καλή απόδοση και βοήθησε στο πρώτο γκολ, ενώ οι xie ​​wenneng και baihe lamu έχουν ακόμα φυσική κατάσταση και μπορούν να ολοκληρώσουν τις τεχνικές και τακτικές απαιτήσεις. στην πραγματικότητα, η πτώση της φυσικής κατάστασης και της αποτελεσματικότητας των fernando και bayholam είναι ορατή με γυμνό μάτι.

η επιτόπια εμπειρία του 70χρονου προπονητή θα πρέπει να είναι το πιο πολύτιμο πλεονέκτημα και το πιο πολύτιμο, ωστόσο, ο ιβάν οδήγησε την ομάδα στον εκτός έδρας αγώνα με τη σιγκαπούρη, ανεξήγητα ισοφαρίστηκε από τον αντίπαλο.

συχνά κατηγορεί άλλους και δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη

σχετικά με την άμυνα του κόρνερ σε αυτό το παιχνίδι, η απάντηση του ιβάν άφησε τον έξω κόσμο να υποπτεύεται ότι κατηγορεί την μπάλα. το υπονοούμενο είναι ότι ο λι λέι δεν κατάφερε να εκτελέσει την τακτική, με αποτέλεσμα να παραχωρηθεί το πρώτο κόρνερ.

αφού προπονούσε την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου για 5 αγώνες, ο έξω κόσμος πίστευε ότι ορισμένες από τις ενέργειες του ιβάν ήταν απρόθυμοι να αναλάβουν την ευθύνη. για παράδειγμα, στο πρώτο παιχνίδι, όταν η σιγκαπούρη προηγείτο 2-0 και ισοφαρίστηκε από τον αντίπαλό της, ο ιβάν επέλεξε να αλλάξει τον βασικό τερματοφύλακα έκτοτε, χρησιμοποιούσε πάντα τον γουάνγκ νταλέι για να αντικαταστήσει τον γιαν τζούνλινγκ στην αρχική ενδεκάδα σήμα ότι ο yan junling θα πρέπει να είναι υπεύθυνος για τα δύο γκολ που δέχθηκε.

στον πέμπτο γύρο των 36, ισοφάρισαν την ταϊλάνδη με 1-1 στο 20ο λεπτό, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου σκόραρε με κεφαλιά ο σουμπάτσου με τον μπάιχε λάμου στο 28ο λεπτό ο σουμπάτσου που εισήχθη ήταν πράγματι ένας από τους λόγους για την παραχώρηση της μπάλας, αλλά ο τζιάνγκ γκουανγκτάι δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να διασχίσει πολύ εύκολα. η αντικατάσταση του gao tianyi σημαίνει ότι όλη η ευθύνη για τη δεχόμενη γκολ θα κατευθυνθεί στους παίκτες. στην πραγματικότητα, η ταϊλάνδη είχε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

λίγο πριν τον κρίσιμο αγώνα με την ομάδα της ταϊλάνδης, ο ιβάν είπε σε συνέντευξή του στα μμε ότι η προπονητική του καριέρα είναι η πιο δύσκολη στην κίνα γιατί το κινέζικο ποδόσφαιρο δεν έχει ξεκάθαρο ποδοσφαιρικό σύστημα. αυτό ακούγεται εντάξει, αλλά το ερώτημα είναι, ποιος είναι ο σκοπός του προπονητή να κάνει τέτοιες παρατηρήσεις πριν από μια μάχη ζωής και θανάτου; το συμπέρασμα είναι ότι η αποτυχία να φτάσουμε στους 18 είναι πρόβλημα του ίδιου του κινεζικού ποδοσφαίρου, όχι δική μου ευθύνη.

δεν φαίνεται τεχνικό ή τακτικό στυλ

αφού ο γιάνκοβιτς πέτυχε το χειρότερο αποτέλεσμα στο κύπελλο ασίας από την επαγγελματοποίηση, η κινεζική ποδοσφαιρική ομοσπονδία επέλεξε τον ιβάν, ο οποίος οδήγησε επίσης το ομάν εκτός του ομίλου του κυπέλλου ασίας. για τον ιβάν, αντικειμενικά μιλώντας, η ανάληψη της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου είναι κάπως σφιχτή και το έργο βαρύ.

έχει περάσει μισός χρόνος από τον μάρτιο και ο ιβάν οδήγησε την ομάδα να παίξει 6 παιχνίδια. αφήνοντας στην άκρη τα αποτελέσματα 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες, το τεχνικό και τακτικό στυλ που έφεραν οι κροάτες στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είναι σαν να βλέπεις λουλούδια στον καπνό, κάτι που είναι εντελώς ακατανόητο.

οι έξι αντίπαλοι μπορούν να αναλυθούν στα δύο πρώτα παιχνίδια, παίξαμε με την παραδοσιακά αδύναμη ομάδα της σιγκαπούρης, ο ivan υιοθέτησε ένα σύστημα μεσαίας γραμμής 4-3-1-2.

ο τρίτος αγώνας ζωής και θανάτου έγινε εντός έδρας με την ταϊλάνδη γενικά, η ταϊλάνδη και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είναι πλέον στο ίδιο επίπεδο βοήθεια της τύχης, θα ηττηθεί στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος η ισοπαλία 1-1 ώθησε την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου σε απελπιστική κατάσταση και παραλίγο να χάσει την πρώτη 18άδα.

τα επόμενα τρία παιχνίδια ήταν με τη νότια κορέα, την ιαπωνία και τη σαουδική αραβία, που είναι παραδοσιακά δυνατές ομάδες, ο ιβάν δεν είχε κανένα πρόβλημα να υιοθετήσει αμυντική στρατηγική στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν ότι δεν μπορούσε να αμυνθεί, πόσο μάλλον να επιτεθεί.

η σαουδική αραβία ήθελε να επιτεθεί εντός έδρας, αλλά παρόλο που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου δεν είχε το πλεονέκτημα στην κατοχή της μπάλας και αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι οι δύο στημένες άμυνες γύρισαν από τη νίκη ήττα.

όχι μόνο δεν έχει τεχνικό και τακτικό στιλ η ομάδα, αλλά υπάρχει και μεγάλη αυθαιρεσία στις προσλήψεις.

ο επιθετικός wei shihao παίζει πάντα ως επιθετικός μέσος στο σύστημα του ivan ο παίκτης της wing, xie wenneng, έπαιξε ως αμυντικός μέσος σε μια κρίσιμη στιγμή στη μάχη κίνας-ταϊλάνδης, ο baihe lamu έπαιξε επίσης ως δεξιός μέσος δεν είναι καθόλου καλή θέση ο παίκτης.

στο παιχνίδι με την ιαπωνία, η micro motion wings ήρθε από τον πάγκο για να παίξει ως αμυντικός χαφ, κάτι που είναι επίσης μια πολύ άγνωστη θέση για τους παίκτες...

γιατί αρνηθήκατε να παραιτηθείτε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου;

η συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα με τη σαουδική αραβία ήταν μια κάπως διάσημη σκηνή. ο sun lei, ένας ανώτερος υπάλληλος των μέσων ενημέρωσης, ρώτησε τον ιβάν: "γιατί δέχθηκε το κόρνερ σε δύο διαδοχικά παιχνίδια;" αντικαταστήστε τον xie wenneng;» «εσύ θα επιλέξω να φύγω από την τάξη μετά από αυτό το παιχνίδι»…

προφανώς, το τέλος της έξοδο από την τάξη ήταν μια κοινή σκέψη πολλών ανθρώπων των μέσων ενημέρωσης στη σκηνή και πολλοί άνθρωποι εξέφρασαν τη στάση τους χειροκροτώντας στη σκηνή.

ο ιβάν δεν απέφυγε την ερώτηση, αλλά είπε, «αυτή η ερώτηση δεν πρέπει να απαντηθεί από εμένα. το υπονοούμενο είναι ότι δεν θα επιλέξει να παραιτηθεί.

προηγουμένως, η κινεζική ποδοσφαιρική ομοσπονδία είχε δηλώσει ότι το συμβόλαιο που υπογράφηκε με τον ιβάνκοβιτς ήταν ένα σταδιακό συμβόλαιο. με άλλα λόγια, μετά την κατάκτηση των 18, το συμβόλαιο του ιβάν έχει επεκταθεί αυτόματα μέχρι το τέλος της φάσης των ομίλων (ιούνιος του επόμενου έτους, εάν η κινεζική ποδοσφαιρική ομοσπονδία απολύσει τώρα τον ιβάν, θα τον αποζημιώσει για περίπου 9 μήνες αποδοχών).

από οικονομική άποψη, η άρνηση του ιβάν να παραιτηθεί είναι κατανοητή, αλλά αυτή η στάση να μην παίρνει ποτέ την πρωτοβουλία να αναλάβει την ευθύνη είναι αναμφίβολα απογοητευτική.

μετά τα δύο τελευταία παιχνίδια, ο ιβάν δεν είπε ποτέ ότι ήταν υπεύθυνος για τα αποτελέσματα. ακόμη και όταν ζήτησε συγγνώμη σε μια συνέντευξη στα μέσα ενημέρωσης πριν επιστρέψει στον νταλιάν από το τόκιο για προπόνηση στις 6, ο ιβάν είπε επίσης ότι η ομάδα πρέπει να ζητήσει συγγνώμη από τους οπαδούς για το 0-7. όσο για τα προσωπικά του, δεν έχει πει ποτέ τίποτα.

μπορεί η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου να είναι ακόμα ενωμένη; ας ελπίσουμε.

πηγή: the paper