αθλητής του chongqing κέρδισε το τρίτο χρυσό στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού! ο παίκτης του μπάντμιντον xiao zuxian νίκησε τον αντίπαλό του με 2-0 και κατέκτησε το πρωτάθλημα

2024-09-02

xiao zuxian. η φωτογραφία παρέχεται από την ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία chongqing

hualong news (tang yu) στις 14:30 στις 2 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο τελικός sl3 μπάντμιντον γυναικών του παρισιού πραγματοποιήθηκε στο porte de la chapelle στο παρίσι, η παίκτρια του chongqing, xiao zuxian, αντιμετώπισε ινδονήσιους παίκτες και κέρδισε 2-0 , κέρδισε το πρωτάθλημα μπάντμιντον γυναικών του παρισιού sl3. αυτό είναι το πρώτο χρυσό παραολυμπιακό μετάλλιο του xiao zuxian και το τρίτο χρυσό μετάλλιο για τους αθλητές του chongqing σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.

ο xiao zuxian γεννήθηκε το 1996 στην πόλη jiansheng, στην περιοχή dadukou, σε μια συνηθισμένη οικογένεια εργάτη. όταν ήταν 2 ετών, ένα ξαφνικό αυτοκινητιστικό ατύχημα άφησε την xiao zuxian σε κώμα στη μονάδα εντατικής θεραπείας για μισό χρόνο, αφού ξύπνησε, ο γιατρός διέγνωσε ότι όλα τα κινητικά νεύρα στη δεξιά πλευρά του σώματός της είχαν υποστεί ζημιά. να μην μπορεί να περπατήσει και να κινηθεί σαν υγιής άνθρωπος από τότε έμεινε στο νοσοκομείο.

το 2016, ο you jianbo, προπονητής της εκπαιδευτικής ομάδας ατόμων με αναπηρία chongqing, πήγε στο dadukou για να επιλέξει αθλητές. μεταξύ των πολλών υποψηφίων, ο προπονητής πήρε μια φαντασία στον xiao zuxian με μια ματιά. κάτω από την σκληρή προπόνηση του xiao zuxian, όλα ήταν μάταια. το 2018, ο xiao zuxian κέρδισε την πρώτη θέση στο απλό sl3 γυναικών στο εθνικό πρωτάθλημα μπάντμιντον με αναπηρία και το βραβείο sportsmanship στο εθνικό πρωτάθλημα μπάντμιντον για άτομα με ειδικές ανάγκες το 2019, κέρδισε την πρώτη θέση στο σινγκλ μπάντμιντον στους 10ους παραολυμπιακούς αγώνες. στους 4ους ασιατικούς παραολυμπιακούς αγώνες στο hangzhou το 2023, το chongqing κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στους ασιατικούς παραολυμπιακούς αγώνες.