νέα

Σε μόλις μισή ώρα δύο Κινέζοι παίκτες από την Κίνα έκαναν γύρο στο US Open! 23 συνεχόμενες ήττες σημείωσαν ντροπιαστικό ρεκόρ

2024-08-28

Τα ξημερώματα της 28ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου γύρου του US Tennis Open 2024, πολλοί Κινέζοι παίκτες, όπως οι Zhang Zhizhen, Zhang Shuai, Zheng Saisai, Wang Xinyu και Wang Qiang εμφανίστηκαν ο ένας μετά τον άλλο. Ο Zheng Saisai έχασε από τον προκριματικό παίκτη Peng Xie με 4-6, 1-6 και σταμάτησε στον πρώτο γύρο Μισή ώρα αργότερα, ο 35χρονος βετεράνος Zhang Shuai αντιμετώπισε τον τοπικό παίκτη Kruger, κερδίζοντας πρώτα και μετά έχασε με 6-0. Ανατράπηκε και αποκλείστηκε με 6-1, 5-7 και γνώρισε την 23η συνεχόμενη ήττα στο απλό, συνεχίζοντας να σημειώνει νέο ιστορικό ρεκόρ WTA.

Ως πρώην αδερφή της κινεζικής ομάδας τένις, το καλύτερο ρεκόρ της Zhang Shuai στο μονόδρομο σε τουρνουά Grand Slam ήταν το κορυφαίο 8 στο Australian Open και το Wimbledon, ωστόσο, η υψηλότερη κατάταξη στην ιστορία της ήταν το Νο. 22 στον κόσμο , λόγω τραυματισμών, Λόγω της επιρροής της ηλικίας, η φόρμα του έχει πέσει σημαντικά Αφού νίκησε τον Brengle στη Λυών στις 31 Ιανουαρίου 2023, ξεκίνησε ένα σερί 22 ηττών, σημειώνοντας το μεγαλύτερο σερί ήττας στην ιστορία του WTA.

Στο ματς του 1000 στο Σινσινάτι όχι πολύ καιρό πριν, ο Zhang Shuai αντιστάθηκε μόνο για 56 λεπτά και έχασε 0-2 από τον Schneider, ο οποίος είναι πλέον σε καυτή φόρμα, εκτός από το απλό , η Zhang Shuai έχει επίσης αγώνες για τα διπλά και τα μικτά διπλά απαιτούν πολλή ενέργεια για να φροντίσετε όλα αυτά τα παιχνίδια.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της κλήρωσης, αντίπαλος του Zhang Shuai στον πρώτο γύρο του single ήταν ο Kruger, ο οποίος κατετάγη στην 59η θέση του κόσμου ένα αβγό, αλλά στο δεύτερο ο Παν Κρούγκερ βρήκε την κατάσταση του αγώνα και παραλίγο να χαρίσει αυγά στο τέλος κέρδισε 6-1 και το συνολικό σκορ ήταν ισόπαλο.

Στο τελικό σετ, τα πρώτα οκτώ γκέιμς ήταν ισόπαλα 4-4, με το καθένα να σπάει το σερβίς του αντιπάλου από μία φορά, ο Ζανγκ Σουάι άντεξε στη σφοδρή επίθεση του Κρούγκερ και δεν επανέλαβε το λάθος να μπει σε συνεχόμενα σερβίς γκέιμς στο δεύτερο σετ.

Στο κρίσιμο 9ο game, ο Zhang Shuai δεν κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Kruger και αντιμετώπισε μια δυσμενή κατάσταση να μείνει πίσω με 4-5. Στο 10ο game, ο Zhang Shuai άντεξε στην πίεση και κράτησε την ισοπαλία στο 11ο game, ο Kruger συνέχισε να διατηρεί σερβίς το συνολικό σκορ ήταν 2. -1 πετυχαίνει ανατροπή.

Στη συνέχεια, η Ζανγκ Σουάι θα έχει αγώνα διπλού γυναικών με τον Μλαντένοβιτς και μεικτό διπλό με την Αρεβάλο. Ωστόσο, το χρηματικό έπαθλο για τους διπλούς αγώνες είναι σχετικά μικρό πρώτος γύρος και 33.000$ στον δεύτερο γύρο, ο πρωταθλητής έχει 400.000 δολάρια, ο Zhang Shuai μπορεί να κερδίσει περισσότερα βραβεία πηγαίνοντας όλο και περισσότερο με τον σύντροφό του.