Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού Η γυναικεία ομάδα τραγουδιού της Κίνας κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και ισοφάρισε στο καλύτερο ρεκόρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

2024-08-10

Ολυμπιακοί αγώνες του Παρισιού

Πρωτότυπος τίτλος: Η γυναικεία ομάδα μουσικής της Κίνας λυπάται που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και ισοφάρισε το καλύτερο ρεκόρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua, Παρίσι, 9 Αυγούστου (Δημοσιογράφοι Xu Dongyuan και Lin Deren) Στον τελικό χόκεϊ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού στις 9, η κινεζική ομάδα ισοφάρισε με την Ολλανδία 1:1 κατά την κανονική διάρκεια και κέρδισε 1:1 στην Αποφασιστικός αγώνας 23 μέτρων :3 Δυστυχώς έχασε και κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο, ισοφαρίζοντας το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στις 9 Αυγούστου, οι παίκτες της κινεζικής ομάδας πανηγύρισαν ένα γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου Xinhua, Ρεν Πενγκφέι

Η υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Ολλανδίας βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση στον κόσμο Η ομάδα της Κίνας έχασε από την ολλανδική ομάδα με 0:3 στη φάση των ομίλων. Μια ώρα πριν τον αγώνα, έπεσε ξαφνικά δυνατή βροχή στο στάδιο Yves Dumanoir και το βρεγμένο έδαφος είχε αντίκτυπο στην ταχύτητα της μπάλας. Μετά το άνοιγμα, η κινεζική ομάδα πήρε την πρωτοβουλία να αναζητήσει συνεργασία σε μικρή περιοχή και έκοψε πολλές φορές τις πάσες του αντιπάλου. Η ολλανδική ομάδα χρησιμοποίησε τις προσωπικές της ικανότητες για να βρει ευκαιρίες στα άκρα. Στο έκτο λεπτό, ο Νταν Γουέν πέρασε την μπάλα πίσω στο τέρμα από ένα ανεστραμμένο τρίγωνο στην κάτω γραμμή και η μπάλα πήγε κατευθείαν στο πλαίσιο της πόρτας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ολλανδική ομάδα που υστερούσε προσπάθησε να επιτεθεί απευθείας από το κέντρο. Η κινεζική ομάδα αποκτούσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση καθώς έπαιζε, επηρεάζοντας συνεχώς τον ρυθμό του αντιπάλου μέσω του πρέσινγκ για την κατάκτηση της μπάλας. Στο 26ο λεπτό, ο Ολλανδός Ματέρα πήρε μια εξαιρετική ευκαιρία μπροστά από το τέρμα και η μπάλα χτύπησε στο πλαίσιο της πόρτας και αναπήδησε.