33ο χρυσό! Η Γου Γιου κερδίζει το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην κατηγορία πυγμαχίας 50 κιλών γυναικών

2024-08-10

Νωρίς το πρωί της 10ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, ο Γου Γιου, ένας Κινέζος Ολυμπιονίκης από τη Σαγκάη, πάλεψε σκληρά εναντίον του Μπασνάζ Κακίρογλου από την Τουρκία στους τελικούς των 50 κιλών της πυγμαχίας πολύτιμο χρυσό μετάλλιο.
Η Wu Yu, γεννημένη τον Ιανουάριο του 1995, είναι 29 ετών. Είναι από το Guizhou, όπως και η Ολυμπιονίκης της πυγμαχίας Zou Shiming. Το Γυμνάσιο Changming στην κομητεία Guiding Wu Yu στάλθηκε στην πόλη Duyun, στην επαρχία Qiannan για να συμμετάσχει στην επιλογή των μαθητών του αθλητισμού, ξεκίνησε τον δρόμο της πυγμαχίας. Σε αντίθεση με πολλά κορίτσια που αντιμετωπίζουν αντίθεση από τις οικογένειές τους όταν μαθαίνουν πυγμαχία, η Γου Γιου έγινε πυγμάχος εξ ολοκλήρου λόγω της επιλογής της μητέρας της, προκειμένου να βοηθήσει την κόρη της να αναπτύξει καλές συνήθειες, η μητέρα της την έστειλε στην ομάδα της πυγμαχίας ήταν πιο ανταγωνιστική και δεν έχω πολύ αυτοέλεγχο στη μελέτη και στη ζωή της, οπότε με άφησε να φύγω λίγο με την εξάσκηση της πυγμαχίας μάθε αθλητικό πνεύμα."
Αργότερα, ο Li Yan αποκάλυψε σε συνέντευξή του ότι ο αρχικός στόχος ήταν να στείλει την αδερφή του Wu Yu εκεί, αλλά η ηλικία της Wu Yu ήταν σωστή και επιλέχθηκε από τον προπονητή. Μεγάλωσε στην ύπαιθρο και του άρεσε να σκαρφαλώνει στα βουνά και στα δέντρα ομάδα. Τον Νοέμβριο του 2020, οι επαγγελματικές αθλητικές δυνάμεις του στρατού προσαρμόστηκαν και μεταρρυθμίστηκαν και η ομάδα πυγμαχίας Bayi διαλύθηκε.
Ο Γου Γιου, που επέμενε στην πυγμαχία, συνέχισε να κερδίζει πρωταθλήματα. Στις 25 Οκτωβρίου 2019, η Γου Γιου κέρδισε το πρωτάθλημα στον τελικό της πυγμαχίας 48-51 κιλών των Έβδομων Στρατιωτικών Παγκοσμίων Αγώνων Αυτό ήταν επίσης το πρώτο χρυσό μετάλλιο πυγμαχίας γυναικών στην ιστορία των Στρατιωτικών Αγώνων. Τον Μάρτιο του 2023, η Γου Γιου κέρδισε το πρωτάθλημα 52 κιλών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Γυναικών του 2023. Τον Οκτώβριο του 2023, η Wu Yu κέρδισε το πρωτάθλημα πυγμαχίας 50 κιλών γυναικών στους 19ους Ασιατικούς Αγώνες στο Hangzhou, προκρίνοντας έτσι τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Wu Yu κάποτε σπούδασε κοντά στον Zhang Chuanliang, τον προπονητή της Ολυμπιονίκης Zou Shiming.
Κερδίζοντας ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Γου Γιου απέδωσε τον καλύτερό του εαυτό. (ειδικός ανταποκριτής της Xinmin Evening News, δημοσιογράφος Jin Lei, Li Yuanchun)