ο zhang zhizhen κερδίζει το ντέρμπι και φτάνει στον τελικό του tour για πρώτη φορά στην καριέρα του

2024-09-24

ο ρεπόρτερ του jimu news chen lingyan

zhang zhizhen (φωτογραφία αρχείου του πρακτορείου ειδήσεων xinhua)

το βράδυ της 23ης σεπτεμβρίου, ο αγώνας του «china derby» στα ημιτελικά του atp hangzhou open τράβηξε την προσοχή μεγάλου αριθμού φιλάθλων. τελικά, μετά από 1 ώρα και 40 λεπτά, ο zhang zhizhen νίκησε τον buyunchaoket με 7-6 (3), 6-4.

ο zhang zhizhen και ο buyunchaoket είναι και οι δύο παίκτες με δυνατά σερβίς και εξαιρετικές βασικές δεξιότητες η σκηνή αυτού του παιχνιδιού είναι αρκετά συναρπαστική. από την αρχή του παιχνιδιού, οι δυο τους ήρθαν αντιμέτωποι, με σπίθες να πετάνε.

στο πρώτο σετ οι δύο πλευρές διατήρησαν σερβίς και το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6. το παιχνίδι μπήκε στο τάι μπρέικ και οι δύο βαρύ σερβιτόροι πάλεψαν σκληρά. την κρίσιμη στιγμή, το διπλό σφάλμα του buyunchaoket έγινε το σημείο καμπής του τάι μπρέικ, ο zhang zhizhen εργάστηκε σκληρά για να κερδίσει το tie-break και κερδίστε το πρώτο σετ.

buyunchaokete (φωτογραφία αρχείου του πρακτορείου ειδήσεων xinhua)

στο δεύτερο σετ οι δύο πλευρές εναλλάσσονταν και πάλι πόντους. αφού έφτασε στην ισοπαλία 3-3, ο zhang zhizhen άδραξε την ευκαιρία να κάνει break σερβίς στο σερβίς του buyunchaoket, φέρνοντας το σκορ στο 4-3. στη συνέχεια, στο σερβίς του zhang zhizhen, ο buyunchaoket πήρε μια φορά break point, αλλά την κρίσιμη στιγμή, ο zhang zhizhen συνέχισε να διατηρεί σερβίς βασιζόμενος σε υψηλής ποιότητας σερβίς, μετατρέποντας το σκορ σε 5-3.

η πίεση ήταν από την πλευρά του buyunchaoket αφού εξασφάλισε σερβίς, έπρεπε να αντιμετωπίσει το σερβίς του zhang zhizhen για να κερδίσει το παιχνίδι. σε αυτό το παιχνίδι, ο zhang zhizhen δεν έδειξε κανένα έλεος, σκοράροντας τρία ματς πόντους στη σειρά, και εξαργύρωσε απευθείας τα match points, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 6-4 και εξασφαλίζοντας τη νίκη σε ολόκληρο το παιχνίδι.

ο zhang zhizhen είπε μετά τον αγώνα ότι το hangzhou είναι το ευλογημένο του πρωτάθλημα ανδρών στους ασιατικούς αγώνες πέρυσι και προκρίθηκε με επιτυχία στους τελικούς στο hangzhou open φέτος: «xiao bu (xiao bu ) ο buyunchaoket έπαιξε πολύ καλά σήμερα, ακόμα καλύτερα από εμένα σε ορισμένες πτυχές.»

τα δεδομένα δείχνουν ότι ο zhang zhizhen πέτυχε 10 άσους στο παιχνίδι, περισσότερους από τους 8 του buyunchaoket όσον αφορά το σκορ πρώτου σερβίς.

αξίζει να αναφέρουμε ότι το βράδυ της 23ης, στο atp chengdu open, η σανγκ γιουντσένγκ προκρίθηκε και στους ημιτελικούς με αυτόν τον τρόπο η κινεζική ομάδα τένις σημείωσε νέο ρεκόρ: για πρώτη φορά την ίδια εβδομάδα, δύο άνδρες κινέζοι άντρες τενίστες μπήκαν στους τελικούς του γύρου ατομικού ανδρών.

αναφορικά με τις νέες ανακαλύψεις που πέτυχε η κινεζική ομάδα τένις ανδρών, ο zhang zhizhen, ως «μεγάλος αδερφός», είπε: «θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε σκληρά και θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό!»

αυτή είναι η πρώτη φορά που ο zhang zhizhen φτάνει στον τελικό της περιοδείας.

(πηγή: jimu news)

για περισσότερες συναρπαστικές πληροφορίες, πραγματοποιήστε λήψη του προγράμματος-πελάτη "jimu news" στην αγορά εφαρμογών. μην κάνετε επανεκτύπωση.