το κινεζικό καλλιτεχνικό πατινάζ έχει ένα άλλο καλό νέο: ο wang yihan κερδίζει το πρωτάθλημα της ταϊλάνδης

2024-09-15

πρακτορείο ειδήσεων xinhua, πεκίνο, 14 σεπτεμβρίου (δημοσιογράφος li jia) ο 14χρονος έφηβος από το πεκίνο wang yihan νίκησε δύο ιάπωνες πατινάζ στο international skating union figure skating youth grand prix thailand station στις 13 και κέρδισε τον πρώτο του σταθμό grand prix νέων. πρωταθλητής τουρνουά.
ο wang yihan πήρε το προβάδισμα στο σύντομο πρόγραμμα. στο ελεύθερο πατίνι, ήταν η τελευταία που εμφανίστηκε και ερμήνευσε υπέροχα το "the grandmaster" όλο το πρόγραμμα ήταν καθαρό και ομαλό, και με δυσκολία και ποιότητα, και ειδικά στο δεύτερο μισό του προγράμματος το τριπλό άγκιστρο άξελ πήδηξε δύο εβδομάδες μετά τις δύο εβδομάδες του άξελ, και τελικά νίκησε τους δύο ιάπωνες παίκτες με συνολικό σκορ 194,71 και κατέκτησε το πρωτάθλημα.
μετά το παιχνίδι, η wang yihan δέχτηκε μια ζωντανή συνέντευξη στα αγγλικά είπε: "είμαι πολύ χαρούμενη και έκπληκτη. αν μπορώ να συμμετάσχω στους τελικούς του grand prix, θα είμαι πολύ χαρούμενος. δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να κερδίσω. απλά ήθελα να ολοκληρώσω ένα πλήρες σετ πρόγραμμα».
ο wang yihan είναι ο πρωταθλητής νέων του φετινού "14th winter", ο πρωταθλητής νέων των τελικών του πρωταθλήματος συλλόγων, και επίσης κατέκτησε την τέταρτη θέση στο πολωνικό grand prix.
η τρίτη επιλαχούσα στους χειμερινούς ολυμπιακούς αγώνες νέων του 2024, οι ιάπωνες έφηβοι utaka takagi και mei okada, τερμάτισαν δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα. ο νοτιοκορεάτης shin ji-ah, ο δεύτερος στους χειμερινούς ολυμπιακούς αγώνες νέων και γνωστός ως διάδοχος του kim yuna, κατετάγη τέταρτος.
μετά την έναρξη της νέας σεζόν, η νεότερη γενιά των κινεζικών πατινάζ έπαιξε με ευχαρίστηση, zhang jiaxuan/huang yihang, κέρδισε το πρώτο σκέλος του grand prix για νέους στη λετονία στα τέλη αυγούστου ο wenqiang κέρδισε τη δεύτερη θέση στο grand prix νέων τον σεπτέμβριο και κέρδισε τον σταθμό της τσεχίας. η xiangyi υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στον διαγωνισμό απλού ενηλίκων γυναικών του figure skating asia open του 2024, νικώντας την ιάπωνα mayo yamashita και τη διάσημη παίκτρια mai mihara και ταυτόχρονα εξασφάλισε μια ποσόστωση για το single γυναικών της κίνας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αυτής της σεζόν.