ο murray παραπονέθηκε για λογαριασμό του zheng qinwen: το πρόγραμμα του us open είναι πολύ εξωφρενικό και ένα χάος

2024-09-03

πρόσφατα, ο μάρεϊ καταδίκασε το πρόγραμμα του us open επειδή ο αγώνας του τέταρτου γύρου μεταξύ zheng qinwen και vekic σημείωσε ρεκόρ για τον τελευταίο αγώνα ατομικού γυναικών που ολοκληρώθηκε στην ιστορία του us open. το παιχνίδι έληξε στις 2:15 π.μ. τοπική ώρα και ο zheng qinwen προκρίθηκε στα προημιτελικά.

ο cheng chin-moon είχε προγραμματιστεί να παίξει στον τελευταίο αγώνα του νυχτερινού προγράμματος στο arthur ashe stadium την κυριακή. στο πρόγραμμα της ημέρας, η μονομαχία μεταξύ ντιμιτρόφ και ρούμπλεφ διήρκεσε πέντε σετ και στη συνέχεια ο γκάουφ έχασε από τον ναβάρο σε τρία σετ. οι αγώνες μεγάλης ημέρας οδηγούν σε καθυστερήσεις στο νυχτερινό πρόγραμμα. στη συνέχεια, η τιαφόε νίκησε την πόπλιν με 6-4 7-6(3) 2-6 6-3 στον πρώτο αγώνα της βραδιάς και ακολούθησε ρεβάνς του τελικού του ολυμπιακού απλού μεταξύ των ζενγκ τσίνγουεν και βέκιτς.

ο αγώνας ανάμεσα στον ζενγκ τσίνγουεν και τον βέκιτς ξεκίνησε γύρω στις 11:25 το βράδυ της κυριακής, διήρκεσε 2 ώρες και 50 λεπτά και ολοκληρώθηκε γύρω στις 2:15 τα ξημερώματα. οι κροάτες δεν κατάφεραν να πάρουν εκδίκηση και ο zheng qinwen κέρδισε με 7-6(2) 4-6 6-2 έκαναν ρεκόρ για τον τελευταίο χρόνο λήξης ενός αγώνα us open. το προηγούμενο ρεκόρ σημείωσαν οι σάκκαρη και αντρεέσκου στον τέταρτο γύρο του 2021, ο οποίος ολοκληρώθηκε στις 2:13 π.μ.

χθες, ο murray επέκρινε την απόφαση προγραμματισμού της οργανωτικής επιτροπής του us open για το x ως εξωφρενική, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει αργά το βράδυ. ονομάζοντάς το «ερασιτεχνικό» και ζητώντας βελτίωση, είπε: «το πρόγραμμα του τένις είναι ένα χάος. το να παίζεις αγώνες στις 2, 3 και 4 το πρωί φαίνεται πολύ ερασιτεχνικό».

αξίζει να σημειωθεί ότι ο προηγούμενος αγώνας του τρίτου γύρου μεταξύ σαμπαλένκα και αλεξάντροβα σημείωσε ρεκόρ για την τελευταία έναρξη του us open ο αγώνας ξεκίνησε οκτώ λεπτά μετά τα μεσάνυχτα του σαββάτου, 31 αυγούστου. η νίκη του zverev επί του echeverri έληξε στις 2:35 το πρωί του σαββάτου.

η κριτική του μάρεϊ για τον τερματισμό των αγώνων αργά το βράδυ δεν είναι νέα. στο αυστραλιανό όπεν του 2023, ο αγώνας του δεύτερου γύρου μεταξύ του μάρεϊ και του κοκκινάκη ξεκίνησε μετά τις 10 το βράδυ και διήρκεσε 5 ώρες και 45 λεπτά ο μάρεϊ κέρδισε με 4-6 6-7 (4) 7-6 (5) 6-3 7-5. . ο αγώνας έληξε στις 4:05 π.μ., την τρίτη βραδιά στην ιστορία που έληξε ένας αγώνας τένις. ο μάρεϊ επέκρινε αυστηρά το πρόγραμμα της οργανωτικής επιτροπής του australian open, το οποίο είπε ότι δεν ήταν καλό για κανέναν.

«αλλά αν το παιδί μου ήταν καρέ σε μια εκδήλωση και δεν επέστρεφε σπίτι μέχρι τις πέντε το πρωί, ως γονιός θα ήμουν έξαλλη γι' αυτό. δεν είναι καλό για εκείνους, δεν είναι καλό για τους διαιτητές, δεν είναι καλό. δεν είναι καλό για τους οπαδούς, δεν είναι καλό για τους παίκτες.

"το συζητάμε και το συζητάμε εδώ και αρκετά χρόνια. αλλά όταν ξεκινάς βραδινά παιχνίδια αργότερα και έχεις τέτοιες συνθήκες, συμβαίνουν αυτά τα πράγματα", πρόσθεσε.

εκείνη την εποχή, πολλοί αστέρες του τένις, συμπεριλαμβανομένης της navratilova και του αδελφού του andy murray, jamie, επέκριναν επίσης το πρόγραμμα grand slam. (συγγραφέας: sparks)