Η ομάδα μπάσκετ της Σερβίας ανδρών Jokic ξεσπά, έξι παίκτες έχουν διψήφιο αριθμό και κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο του Ολυμπιακού μπάσκετ ανδρών

2024-08-11

Ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο στο μπάσκετ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024 βρίσκεται σε εξέλιξη, με τη γερμανική ομάδα να αντιμετωπίζει τη Σερβία. Στα ημιτελικά, η Γερμανία έχασε απροσδόκητα από την οικοδέσποινα Γαλλία και έχασε την ευκαιρία για τον τελικό, ενώ η Σερβία ανατράπηκε από τις ΗΠΑ και δυστυχώς έχασε με 4 πόντους. Ο Κάρι είχε καλή εμφάνιση στο προηγούμενο παιχνίδι, έχοντας 36 πόντους. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, ξεκίνησε μια σκληρή μάχη μεταξύ Γερμανίας και Σερβίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Γιόκιτς έγινε ο πυρήνας της επίθεσης της Σερβίας και απέδωσε ολοκληρωμένα. Η Γερμανία βασίστηκε στον Σρέντερ για να εκτελέσει την επίθεση της, αλλά προβληματίστηκε από την ισχυρή άμυνα της Σερβίας. Η Σερβία σκόραρε σταθερά εντός και έκανε μόνο 2 τρίποντα, ενώ η Γερμανία δοκίμασε πολλά εξωτερικά σουτ, αλλά το ποσοστό των βολών δεν ήταν υψηλό. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Σερβία προηγήθηκε με 30-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γερμανία είχε ακόμα εμμονή με τα εξωτερικά σουτ Όταν ο Jokic δεν ήταν στο γήπεδο, η Σερβία είχε μια επιθετική κορύφωση. Μετά την επιστροφή του Jokic, η Γερμανία βελτιώθηκε ελαφρώς. Στο ημίχρονο η Σερβία προηγήθηκε με 46-38.