Κερδίζοντας 2 ασημένια και 1 χάλκινο σε 21 φορές στον εξοπλισμό, ο αρχηγός Zhang Boheng συνόδευσε κινεζική γυμναστική

2024-08-10

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Zhang Boheng έβαλε τα δυνατά του και κέρδισε 2 ασημένια και 1 χάλκινο. Φωτογραφία/ Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua
Στις 5 Αυγούστου, στον τελικό του αγώνα οριζόντιου μπαρ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Zhang Boheng, αρχηγός της κινεζικής ομάδας γυμναστικής ανδρών, κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο, τελειώνοντας όλα τα ταξίδια του στο Παρίσι. Σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, από τα προκριματικά των ανδρών μέχρι τους τελικούς, από τα ατομικά μέχρι τα τρία ατομικά αγωνίσματα, ο Zhang Boheng έχει χρησιμοποιήσει εξοπλισμό 21 φορές συνολικά. Παρέδωσε 2 ασημένιες και 1 χάλκινες απαντήσεις.
Ασκώντας τη γυμναστική από την παιδική του ηλικία, ο Zhang Boheng πέρασε από τη σύγχυση στο ξύπνημα. Ήταν κάποτε απογοητευμένος όταν έχασε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο Μετά από τρία χρόνια λήθαργου, είναι τώρα ο ηγέτης της κινεζικής ομάδας γυμναστικής.
Δυσκολίες
Τραυματίστηκε σοβαρά όταν ήταν 16 ετών και ήρθε στο Πεκίνο για να προπονηθεί σκληρά και να επιμείνει μέχρι το τέλος.
Ο Zhang Boheng γεννήθηκε στην Τσανγκσά του Χουνάν τον Μάρτιο του 2000. Άρχισε να ασχολείται με τη γυμναστική σε ηλικία 4 ετών. Επειδή ήταν ζωηρός και δραστήριος, μπήκε στην πόρτα του αθλητικού κόσμου. Εκείνη την εποχή, δεν ήξερε ότι λόγω της γυμναστικής, θα ζούσε όλα τα σκαμπανεβάσματα που έφερνε ο ανταγωνισμός.
Το 2016, ο Zhang Boheng, ο οποίος ήταν μόλις 16 ετών, έκανε ένα λάθος κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Τη στιγμή που έπεσε στο έδαφος, κατάλαβε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, όχι μόνο δεν μπορούσε να κουνηθεί, αλλά και ίδρωνε σε όλο του το σώμα. Αφού πήγε στο νοσοκομείο για έλεγχο, αποδείχθηκε ότι η γάμπα του είχε κάταγμα.
Ξαπλωμένος στο κρεβάτι του νοσοκομείου, χωρίς να μπορεί να κοιμηθεί από τον πόνο, ο Zhang Boheng άρχισε να σκέφτεται τη ζωή. Πρέπει να διακόψω τη γυμναστική λόγω τραυματισμού πριν μπορέσω να πετύχω αποτελέσματα; Ο Ζανγκ Μποένγκ ένιωσε λίγο αμετάπειστος. Αυτός ο τραυματισμός τον έκανε να το σκεφτεί Αφού επέστρεψε στο γήπεδο μετά την αποθεραπεία του, άρχισε να κάνει υπερωρίες και να προπονείται.
Το 2018, ο 18χρονος Zhang Boheng έφυγε για πρώτη φορά από το Hunan Προορισμός του ήταν το Πεκίνο, όπου βρίσκεται η εθνική ομάδα γυμναστικής. Όταν έφτασε για πρώτη φορά σε μια ξένη χώρα, ο Zhang Boheng έπρεπε να προσαρμοστεί σε πολλά πράγματα. Το κλίμα είναι εντελώς διαφορετικό από την πόλη του, το περιβάλλον διαβίωσης χωρίς γνωστούς και φίλους, η ένταση της προπόνησης που πλησιάζει το όριο της φυσικής κατάστασης και τα πρότυπα και η πίεση πολύ υψηλότερα από αυτά της επαρχιακής ομάδας, όλα αυτά έκαναν τον Zhang Boheng να κόβει την ανάσα.
Όταν δεν άντεξε άλλο, πήρε τηλέφωνο τη μητέρα του. Η μητέρα του, που ήταν αυστηρή μαζί του από παιδί, αυτή τη φορά δεν είπε τίποτα, αλλά ζήτησε άδεια και πήγε στο Πεκίνο για να μείνει μαζί του για λίγες μέρες. Κάτω από την πειθώ της μητέρας του «έλα εδώ ακόμα κι αν έρθεις», ο Zhang Boheng επέλεξε να επιμείνει.
Ο Zhang Boheng έχασε την ευκαιρία για χρυσό μετάλλιο από λάθος στο οριζόντιο δοκάρι. Φωτογραφία/ Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua
Μεταμόρφωση
Το Τόκιο απέτυχε να μπει στη λίστα, η Παρί έγινε το νούμερο ένα «μοντέλο εργάτη» της ομάδας
Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ο 21χρονος Zhang Boheng έχασε το ρόστερ της κινεζικής ομάδας γυμναστικής. Είπε ότι αν και δεν προκρίθηκε στον διαγωνισμό, πέρασε μια ολοκληρωμένη προετοιμασία με την ομάδα και έμαθε πολλά.
Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής διεξήχθη επίσης στην Ιαπωνία εκείνη τη χρονιά. Στον τελικό των ανδρών, αν και ο Zhang Boheng έκανε λάθος στο άλογο, έδειξε τη δύναμή του σε όλα τα άλλα αγωνίσματα. χρυσό μετάλλιο.
Μετά από αυτή τη μάχη, ο Zhang Boheng έγινε ο πέμπτος Κινέζος αθλητής που κέρδισε το ατομικό πρωτάθλημα ανδρών σε όλο τον κόσμο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετά τους Li Xiaoshuang, Feng Jing, Yang Wei και Xiao Ruoteng. Ως αθλητής all-around, ο Zhang Boheng έχει κερδίσει χρυσά και ασημένια μετάλλια πολλές φορές σε ατομικό all-around, οριζόντια ράβδο, ασκήσεις δαπέδου και άλλα αγωνίσματα.
Στους Ασιατικούς Αγώνες Hangzhou, παρά τον αντίκτυπο του τραυματισμού στην πλάτη και της αϋπνίας, ο Zhang Boheng κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια και 1 ασημένιο μετάλλιο. Η εξαιρετική του εμφάνιση στους Ασιατικούς Αγώνες του έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ο Zhang Boheng είπε ότι στον ατομικό ανταγωνισμό στους Ασιατικούς Αγώνες, είχε καλύτερη αίσθηση του ελέγχου του παιχνιδιού Δεν σκέφτηκε τίποτα και απλώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι ως προπόνηση.
Τρία χρόνια αργότερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Zhang Boheng όχι μόνο επιλέχθηκε επίσημα, αλλά οδήγησε την ομάδα ως αρχηγός της ανδρικής ομάδας. Στους τελικούς των ανδρών, αυτός και η ομάδα του προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά τελικά έχασαν από την ιαπωνική ομάδα και κέρδισαν το ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό γενικό αγώνα ανδρών που ακολούθησε, ο Zhang Boheng έκανε ένα λάθος στην πρώτη άσκηση δευτερεύουσας διοργάνωσης, πήγε από την 20η θέση στη δεύτερη θέση και κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό του οριζόντιου μπαρ ανδρών στις 5 Αυγούστου, ο Zhang Boheng έκανε ένα λάθος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 13.966 βαθμούς.
Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ως νούμερο ένα «πρότυπο εργάτη» της κινεζικής ομάδας γυμναστικής, ο Zhang Boheng αγωνίστηκε σε συνολικά 21 αγωνίσματα, με βαθμολογία 2 ασημένια και 1 χάλκινο, κάτι που απείχε πολύ από τον στόχο του πριν τον αγώνα. Ωστόσο, αυτό είναι το πρώτο του Ολυμπιακό ταξίδι τελικά και δεν είναι εύκολο να κερδίσει τρία μετάλλια. Το Λος Άντζελες δεν είναι μακριά τέσσερα χρόνια αργότερα και η κινεζική ομάδα γυμναστικής ανδρών χρειάζεται ακόμα τη συνοδεία του αρχηγού της.