Νέα

Η Zheng Qinwen μπαίνει στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων και αναμένεται να δημιουργήσει το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του κινεζικού τένις γυναικών

2024-08-01

Περίληψη:Φτάστε στους 4 πρώτους!

Ο Zheng Qinwen πάλεψε σκληρά σε τρία σετ για να φτάσει στα ημιτελικά

Στους προημιτελικούς του απλού γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού που μόλις ολοκληρώθηκαν, η Κινέζα έφηβη Zheng Qinwen πάλεψε σκληρά σε τρία σετ και νίκησε την πρώην νούμερο ένα του κόσμου και Γερμανίδα σταρ Κέρμπερ με σκορ 2:1. Ενώ έφτασε στην πρώτη τετράδα, η Zheng Qinwen αναμένεται επίσης να δημιουργήσει το καλύτερο ρεκόρ για τις Κινέζες αθλήτριες στο μονό τένις στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Ο τελευταίος χορός» του πρώην κόσμου αρ.

Ο Ολυμπιακός αγώνας τένις του Παρισιού θα διεξαχθεί από τις 27 Ιουλίου έως τις 4 Αυγούστου στο Ρολάν Γκαρός, τον τόπο διεξαγωγής του Γαλλικού Όπεν. Σύμφωνα με τη λίστα συμμετοχής που επιβεβαιώθηκε από τη Διεθνή Ομοσπονδία Αντισφαίρισης, 184 αθλητές από 41 χώρες και περιοχές θα διαγωνιστούν για μετάλλια σε πέντε αγωνίσματα: απλό ανδρών και γυναικών, διπλό ανδρών και γυναικών και μικτό διπλό.

Παρόλο που η κινεζική ομάδα απλού γυναικών αποτελείται από τέσσερα μικρά λουλούδια που συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά, είναι επίσης μία από τις έξι ομάδες που πληρούν τις προϋποθέσεις στο αγώνισμα του απλού γυναικών αυτών των Ολυμπιακών Αγώνων. Πριν από το παιχνίδι, οι Zheng Qinwen, Yuan Yue, Wang Xinyu και Wang Xiyu ανέλαβαν το σημαντικό καθήκον της κατάκτησης μεταλλίων. Η Zheng Qinwen, αυτή τη στιγμή στην 8η θέση στον κόσμο, είναι αναμφίβολα η πιο πολλά υποσχόμενη παίκτρια που κέρδισε τη δευτεραθλήτρια στο φετινό Αυστραλιανό Όπεν, σημειώνοντας ένα προσωπικό καλύτερο αποτέλεσμα. Σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, κατετάγη Νο. 6 σπόρος.

Στον πρώτο γύρο νίκησε σε ίσια σετ την Ιταλίδα βετεράνο Εράνι με σκορ 6:0, 6:0. Στον δεύτερο γύρο, η Zheng Qinwen αντιμετώπισε την Ολλανδή βετεράνο Ruth Μετά από δύο άγρια ​​σετ, τελικά κέρδισε με 6:2, 6:4 και προκρίθηκε στην πρώτη 16άδα του γυναικείου τένις.

Στον τρίτο γύρο του αγώνα τένις απλού γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, η Κινέζα αθλήτρια Zheng Qinwen νίκησε την Αμερικανίδα αθλήτρια Navarro με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Στον τρίτο γύρο, η Zheng Qinwen αμφισβητήθηκε έντονα από την Αμερικανίδα παίκτρια Navarro αυτόν τον διαγωνισμό.

Στα προημιτελικά, γνώρισε την πρώην νούμερο ένα του κόσμου και Γερμανίδα σταρ Κέρμπερ. Η Kerber γεννήθηκε το 1988 και τώρα είναι βετεράνος 36 ετών. Αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες τρεις φορές και κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στο τένις μονού γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Πριν το παιχνίδι είχε ανακοινώσει ότι θα τελείωνε την καριέρα της μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που σήμαινε ότι αυτό το παιχνίδι ήταν ο «τελευταίος χορός» της στο παρκέ.

Οι προημιτελικοί της διοργάνωσης ατομικού τένις γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού διεξήχθησαν στο στάδιο του Ρολάν Γκαρός, η Κινέζα παίκτρια Zheng Qinwen αντιμετώπισε τη Γερμανίδα Κέρμπερ

Αντιμετωπίζοντας έναν τόσο έμπειρο βετεράνο, ο Zheng Qinwen, ο οποίος είναι μόλις 21 ετών, δυσκολεύτηκε στο παιχνίδι. Στο πρώτο σετ, και οι δύο πλευρές μπρέικαν σερβίς πολλές φορές, παρασύροντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ. Στο δεύτερο σετ προσάρμοσε την κατάστασή της και κέρδισε με σκορ 6:4. Και οι δύο πλευρές μπήκαν σε μια διελκυστίνδα πολλές φορές σε αυτά τα δύο σετ και τα δύο σετ χρειάστηκαν 53 λεπτά.

Η αγχώδης κατάσταση συνεχίστηκε στο τελικό σετ Αφού έμεινε πρώτος, ο Zheng Qinwen κυνήγησε το σκορ μέχρι το 6:6 και μπήκε ξανά στο tie-break.

Εκείνη τη στιγμή, το παιχνίδι είχε φτάσει σε ένα έντονο στάδιο Καθώς η φυσική κατάσταση του αντιπάλου μειώθηκε, ο Zheng Qinwen κέρδισε σταδιακά το πάνω χέρι στο τάι μπρέικ και πήρε το προβάδισμα στο να πάρει 3 πόντους αγώνα. Ωστόσο, οι επίμονοι Γερμανοί έσυραν για άλλη μια φορά το παιχνίδι στην ισοπαλία. Τελικά, όταν ήρθε το τέταρτο ματς, ο Zheng Qinwen άδραξε την ευκαιρία και κέρδισε τη μάχη που κράτησε 3 ώρες και 04 λεπτά.

Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Zheng Qinwen έκανε έως και 49 λάθη, 20 περισσότερα από τους αντιπάλους του και το ποσοστό επιτυχίας του πρώτου σερβίς του ήταν μόνο 47%. Αν θέλει να πετύχει καλά αποτελέσματα στα επόμενα παιχνίδια, ο Zheng Qinwen πρέπει να προσαρμόσει έγκαιρα την τακτική και την κατάστασή του.

Η τελευταία φορά που στάθηκα στο βάθρο ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Μετά το παιχνίδι, η νεαρή Zheng Qinwen έριξε δάκρυα ενθουσιασμού. Έφτασε στην πρώτη τετράδα στους πρώτους της Ολυμπιακούς Αγώνες.

Σε αυτό το άθλημα που κυριαρχείται εδώ και καιρό από Ευρωπαίους και Αμερικανούς παίκτες, οι Κινέζοι παίκτες δεν μπορούν να ανέβουν στο Ολυμπιακό βάθρο εδώ και 16 χρόνια.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, η Λι Να τερμάτισε τέταρτη, δημιουργώντας το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του απλού γυναικών για την κινεζική ομάδα.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, η Λι Να τερμάτισε τέταρτη στο απλό γυναικών

Ο συνδυασμός Zheng Jie Yan Zi κέρδισε ένα πολύτιμο χάλκινο μετάλλιο στο διπλό. Αυτή είναι και η τελευταία φορά που το κινεζικό τένις ανέβηκε στο βάθρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πριν τον αγώνα, για να εξασφαλίσει την απόδοσή του στο μονό, ο Ζενγκ Τσινγουέν αποχώρησε από το μικτό διπλό. Σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα, αφού πέρασε τρία σετ στον τρίτο γύρο του απλού γυναικών, η Zheng Qinwen θα παίξει αμέσως στο μικτό διπλό και θα αγωνιστεί με την Kerber στους προημιτελικούς την επόμενη μέρα. Αντιμέτωπος με ένα τόσο σφιχτό πρόγραμμα, ο Zheng Qinwen δεν μπορούσε παρά να εγκαταλείψει τα μικτά διπλά και να επικεντρωθεί στο μονό αγώνων γυναικών.

Αυτή η απόφαση κέρδισε επίσης την υποστήριξη του συντρόφου Zhang Zhizhen, "Μπορώ πραγματικά να καταλάβω την Zheng Qinwen που λέει ότι δεν μπορεί να έρθει. Τελικά, έπαιξε μόλις τρία σετ σε μονό. Αυτή και εγώ είμαστε και οι δύο αθλητές μονών, οπότε αν ήμουν εγώ, Μπορεί επίσης να εγκαταλείψω τα μικτά διπλά».

Οι προσπάθειες της Zheng Qinwen απέδωσαν τελικά καρπούς Αφού ισοφάρισε το καλύτερο ρεκόρ της Li Na, αναμένεται να ξαναγράψει ιστορία για το γυναικείο τένις της Κίνας.