νέα

με μέσο όρο ένα χατ τρικ σε 7 παιχνίδια, ο κέιν είναι σε τόσο καυτή φόρμα

2024-09-16

στο uefa nations league αυτή την τρίτη, η αγγλία έπαιξε εναντίον της φινλανδίας εντός έδρας, ο captain kane ξεκίνησε ένα ορόσημο στην εθνική ομάδα - το 100ο παιχνίδι. ο κέιν έφερε προφανώς την καλή φόρμα της εθνικής ομάδας στον σύλλογο στο ματς της μπουντεσλίγκα στις 15, η μπάγερν νίκησε με 6-1 τη νεοεισερχόμενη χόλσταϊν κίελ και ο κέιν σημείωσε χατ τρικ.
ποιο είναι το επίπεδο του χατ τρικ στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα σε 7 αγώνες κατά μέσο όρο; πρέπει να είναι κορυφαίο! ο κέιν έχει διατηρήσει αυτό το επίπεδο από τότε που ήρθε στην μπάγερν. αν και δεν έχει καταφέρει ακόμα να κατακτήσει το πρώτο του τρόπαιο πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, ο κέιν τα πήγε καλά όσον αφορά την κατάσταση και τις επιδόσεις του. ο 31χρονος είναι στο απόγειό του για φόργουορντ και ο κέιν μετά την έλευση του στην μπάγερν δεν απογοήτευσε αν και επιβαρύνθηκε με υψηλό κόστος μεταγραφής 95 εκατομμυρίων ευρώ, ο αρχηγός της αγγλίας απέδειξε με την απόδοσή του ότι η μπάγερν μπορεί να ξοδέψει. τα χρήματα απολύτως εξαιρετική αξία για τα χρήματα. την περασμένη σεζόν, ο κέιν ξεκίνησε 44 φορές σε 45 παιχνίδια για την μπάγερν, σημείωσε 44 γκολ και έδωσε 12 ασίστ. αν και τελικά έχασε κανένα τρόπαιο, χωρίς τη συνεχή απόδοση του, η μπάγερν μπορεί να μην καταφέρει καν να κερδίσει την τρίτη θέση στην bundesliga, πόσο μάλλον να προκριθεί στο champions league τη νέα σεζόν.
σε αυτήν την καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο, η μπάγερν άλλαξε προπονητή τον κομπανί και έφερε νέους βοηθούς τους palinha, olise και hiroyuki ito, αλλά όλοι ξέρουν ότι αν θέλουν να ανακτήσουν το χαμένο "πιάτο σαλάτας" αυτή τη σεζόν, αυτός στον οποίο βασίζεται περισσότερο η ομάδα είναι ο kane. σε αυτά τα 4 παιχνίδια τη νέα σεζόν, ο κέιν έχει πετύχει 5 γκολ και είναι το απόλυτο «μπούτι» της ομάδας. σε αυτή την εκστρατεία κόντρα στη νέα ομάδα που ανέβηκε, ο κέιν σκόραρε στο 7ο λεπτό, στο 43ο λεπτό και στο τέλος του αγώνα, δίνοντάς του άλλο ένα χατ τρικ. μετά το παιχνίδι, έδειξε επίσης τη συλλογή του από τις μπάλες του παιχνιδιού μέσω των social media, τα οποία γέμισαν επίσης με υπογραφές από τους συμπαίκτες του. ο άγγλος έγραψε στη λεζάντα: "συλλέξαμε άλλο ένα! τα αγόρια ήταν online σε όλο αυτό το παιχνίδι, μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη."
τα δεδομένα δείχνουν ότι μετά την είσοδο του κέιν στην μπάγερν, έχει «καπέλο» 5 φορές στα 35 παιχνίδια της μπουντεσλίγκα που συμμετείχε, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να σκοράρει τρία γκολ στη σειρά σε 7 αγώνες κατά μέσο όρο στις 49 φορές που έπαιξε η μπάγερν διοργανώσεις, ο άγγλος σκόραρε 49 γκολ, με μέσο όρο 1 γκολ ανά παιχνίδι με εκπληκτική αποτελεσματικότητα. ο νέος προπονητής κομπανί έγινε επίσης ο πρώτος προπονητής της μπάγερν τα τελευταία έξι χρόνια που κέρδισε τρία συνεχόμενα παιχνίδια στην μπουντεσλίγκα ο τελευταίος που το έκανε αυτό ήταν ο κροάτης κόβατς.