αθλητές από το σετσουάν γκιουλίν κέρδισαν τέσσερα χρυσά μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού χωρίς φόβο για κακουχίες ή παραίτηση.

2024-09-08

zhang shenyuan ρεπόρτερ ειδήσεων εξωφύλλου li huagang
στις 8 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στους τελικούς της ομάδας epee γυναικών του αγώνα ξιφασκίας με αναπηρικό αμαξίδιο στους μόλις ολοκληρωμένους 17ους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού, η κινεζική ομάδα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, η chen yuandong, από την κομητεία gulin. πόλη luzhou, επαρχία σετσουάν. μέχρι στιγμής, οι αθλητές γκιουλίν chen yuandong και hu yang έχουν κερδίσει συνολικά 4 χρυσά μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.
η κινεζική ομάδα κερδίζει χρυσό μετάλλιο στίβου 4χ100 μ. σκυταλοδρομίας
τα τέσσερα χρυσά μετάλλια είναι: 5 σεπτεμβρίου, chen yuandong, ομαδικό χρυσό μετάλλιο γυναικών, 7 σεπτεμβρίου, hu yang, χρυσό μετάλλιο μικτή σκυταλοδρομία 4χ100, chen yuandong, αγώνισμα ξιφομαχίας με αναπηρικό καροτσάκι βαρέων βαρών ατομικό χρυσό μετάλλιο α-επιπέδου στις 8 σεπτεμβρίου, η chen yuandong κέρδισε το ομαδικό χρυσό μετάλλιο γυναικών.
η τιμή αποκτάται μέσα από σκληρή δουλειά ξανά και ξανά.
δεν φοβάται τις δυσκολίες
αισιοδοξία και αυτοβελτίωση, από άτομα με αναπηρία μέχρι επαγγελματίες αθλητές
το 1997, ο hu yang γεννήθηκε σε μια συνηθισμένη οικογένεια στην πόλη shuangsha, στην κομητεία gulin ένα ατύχημα συνέβη όταν ήταν νέος, με αποτέλεσμα να γίνει παραπληγικός υψηλού επιπέδου στο αριστερό του πόδι. όμως ο χου γιανγκ ήταν πάντα αισιόδοξος, ευδιάθετος και θετικός αγαπούσε τον αθλητισμό από παιδί και δεν φοβάται τις δυσκολίες και αρνείται να παραδεχτεί την ήττα.
ο χου γιανγκ στο παιχνίδι
ο χου γιανγκ εξασκήθηκε στην ξιφασκία με αναπηρικό αμαξίδιο για τέσσερα χρόνια μεγάλη αθλητική συνάντηση. αργότερα, ο χου γιανγκ μεταπήδησε στους αγώνες αναπηρικών αμαξιδίων. τον οκτώβριο του 2021, συμμετείχε στους αγώνες στίβου των 11ων εθνικών αγώνων για άτομα με αναπηρία και στους 8ους αγώνες special olympics, κερδίζοντας τρία χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο τον φεβρουάριο του 2023, συμμετείχε στους παγκόσμιους παραολυμπιακούς αγώνες του ντουμπάι grand prix στίβου και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο μικτή σκυταλοδρομία 4χ100 μέτρων. στις 12 ιουλίου 2023, στον τελικό αγώνα 400 μέτρων με αναπηρικό αμαξίδιο t54 ανδρών του παγκόσμιου πρωταθλήματος para athletics 2023 στο παρίσι της γαλλίας, ο hu yang κέρδισε το πρωτάθλημα σε 44,45 δευτερόλεπτα, καταρρίπτοντας το ασιατικό ρεκόρ.
ο chen yuandong γεννήθηκε σε μια αγροτική οικογένεια στην πόλη deyao της κομητείας gulin τον νοέμβριο του 1994. όταν ήταν τριών ετών, υπέστη τυχαίο εξάρθρωση του αριστερού του αστράγαλου λόγω κακών οικογενειακών συνθηκών, έχασε την καλύτερη στιγμή για θεραπεία σε μυϊκή ατροφία της αριστερής γάμπας του. όταν σπούδαζε στο δημοτικό σχολείο longmei στην πόλη deyao (τώρα γνωστό ως δημοτικό σχολείο mingde), οι συμμαθητές και οι δάσκαλοί της νοιάζονταν πάντα για εκείνη, ο chen yuandong, ο οποίος μεγάλωσε στην αγάπη, ήταν αισιόδοξος και αισιόδοξος. από τότε, ο μικρός chen yuandong βασιζόταν αποκλειστικά στη δύναμη της θέλησης για να αντέξει τον πόνο και να δυναμώσει το αριστερό του πόδι. στην ηλικία των 14 ετών, ενώ σπούδαζε στο γυμνάσιο deyao, είχε ήδη δείξει την αγάπη και το ταλέντο της για τον αθλητισμό.
όταν ήταν 16 ετών, ο φίλος του χου γιανγκ, ο οποίος ασκούσε μηχανικά αθλήματα, ανακάλυψε ότι ο τσεν γιουντόνγκ ήταν επίσης μια «καλή προοπτική» για την εξάσκηση των μηχανικών αθλημάτων. κάτω από το "χαζό" του χου γιανγκ ότι "περπατάει τον κόσμο με το σπαθί", ο τσεν γιουαντόνγκ, ο οποίος ήθελε να "γυρίσει τον κόσμο" από παιδί, μεταπήδησε από τον στίβο στην εξάσκηση της ξιφασκίας. στους ασιατικούς αγώνες para 2023 στο hangzhou, η chen yuandong κέρδισε τέσσερα χρυσά και δύο ασημένια, αντίστοιχα την πρώτη θέση στο ατομικό epee γυναικών, την πρώτη θέση στο ομαδικό foil γυναικών, την πρώτη θέση στην ομάδα saber γυναικών και την πρώτη θέση στο epee γυναικών ομαδική, δεύτερη θέση σε ατομικό φύλλο γυναικών, δεύτερη θέση σε ατομικό σπαθί γυναικών.
μην αποδέχεστε τη μοίρα
αδιάκοπες προσπάθειες, από τους ασιατικούς παραολυμπιακούς αγώνες έως τους παραολυμπιακούς αγώνες
δεν υπάρχει επιτυχία από τη μια μέρα στην άλλη στον κόσμο και ο hu yang κατέβαλε εξαιρετικές προσπάθειες στην προπόνηση. ο χου γιανγκ σηκώνεται στις τέσσερις το πρωί για να ξεκινήσει την προπόνηση κάθε μέρα γύρω στις 6:50 το πρωί, ολοκλήρωσε την πρώτη του προπόνηση. από τις 7 έως τις 9 το βράδυ θα ακολουθήσει η τέταρτη προπόνηση. ο χου γιανγκ επέμενε σε αυτή την καθημερινή ρουτίνα για εννέα χρόνια. η ισχυρή του θέληση και η προσγειωμένη επιμέλειά του αντικατοπτρίζονται ξεκάθαρα μέσα του.
χου γιανγκ
το 2018, ο hu yang είχε τραυματισμό στα πλευρά και χειρουργήθηκε και έπρεπε να ξεκουραστεί για ένα χρόνο. αυτό σήμαινε ότι όλες οι προηγούμενες προσπάθειες ήταν μάταιες και ότι όλα έπρεπε να ξεκινήσουν από την αρχή, είπε ότι αυτή ήταν η μεγαλύτερη δυσκολία που είχε συναντήσει ποτέ. ωστόσο, η σκέψη να κερδίσει τιμή για τη χώρα δεν ήταν τίποτα αξιοσημείωτο. «βλέποντας την κινεζική σημαία υψωμένη στο γήπεδο και ακούγοντας τον εθνικό ύμνο να παίζεται, αυτή η στιγμή άγγιξε την ψυχή μου, μετά από αδιάκοπες προσπάθειες, ο hu yang κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο μετάλλιο και ένα ασημένιο μετάλλιο στους 4ους ασιατικούς αγώνες para στο hangzhou». εξαιρετικά αποτελέσματα στο χάλκινο.
στην σχεδόν 13χρονη καριέρα της, η chen yuandong ήταν απλώς μια συνηθισμένη αθλήτρια. είπε: «δεν είμαι ταλαντούχος παίκτης. όταν ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με τον αθλητισμό, με περιφρονούσαν οι προπονητές επειδή ήμουν τόσο αδύναμος. το σκέφτηκα αμέτρητες φορές.» μετά τη μετάβαση στην ξιφασκία, ο chen yuandong, ο οποίος είχε αδύναμα θεμέλια, «ήταν πραγματικά επίπονος στην αρχή.» «αφού το κατάλαβα, κατάλαβα ότι η ξιφασκία δεν είναι «ηρωική». αντίθετα, είναι πολύ «κύριος» και πολύ «βαρετός». ο chen yuandong θυμάται ξεκάθαρα ότι το 2017, περνούσε 4 ώρες κάθε μέρα εκπαιδεύοντας την ίδια κίνηση «βαρετά» επανειλημμένα. κατά τη διάρκεια της «σκοτεινής» περιόδου εκείνου του εξαμήνου, ο chen yuandong απαιτούσε από τον εαυτό του να προπονείται «από το πρωί μέχρι το βράδυ» και πήγαινε στο χώρο για να προπονηθεί κάθε σαββατοκύριακο κάθε φορά που έβγαζε το σπαθί του, σκεφτόταν πώς να συναντήσει το απαιτήσεις του προπονητή. στο τέλος, με τις δικές του προσπάθειες, ο chen yuandong βρήκε τελικά ένα σύνολο «εγχειριδίων σπαθιού» κατάλληλα για την «άμυνα» και την «επίθεσή» του. με αυτή την επιμονή και τη σκληρή δουλειά, ο chen yuandong στάθηκε στο υψηλότερο βάθρο.
μην παραδέχεσαι την ήττα
πηγαίνετε όλοι έξω και ορκιστείτε να κερδίσετε τη δόξα για τη χώρα
το απόγευμα της 16ης αυγούστου εγκαταστάθηκε στο πεκίνο η κινεζική αθλητική αποστολή για τους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού. "είμαι πολύ χαρούμενος που μπορώ να βγω για τη χώρα. το σημαντικό δεν είναι να κερδίζω ή να χάνω, αλλά να κάνω το καλύτερο δυνατό κάθε φορά και να μην αφήνω καθόλου τύψεις ο τσεν γιουαντόνγκ είπε ενθουσιασμένος τη δήλωσή του. "αυτή είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχω στους παραολυμπιακούς αγώνες. μετά από τέσσερα χρόνια σκληρής δουλειάς, είμαι γεμάτος προσδοκίες για αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού και θα καταβάλω κάθε προσπάθεια για να κερδίσω τη δόξα για την πατρίδα μου η δήλωση αναχώρησης του hu yang." ηχηρός.
chen yuandong
"πέρασα όλο τον αγώνα με τους συμπαίκτες μου. αυτό το χρυσό μετάλλιο το κέρδισα με κόπο. τελικά έλαβα το πρώτο μου χρυσό παραολυμπιακό μετάλλιο στη ζωή μου. είμαι ενθουσιασμένος και χαρούμενος. ως αθλητής, όσο σκληρά κι αν έχεις βάλει στο παρελθόν , όλα αξίζουν αυτή τη στιγμή τα αθλήματα με αναπηρικό αμαξίδιο έχουν αλλάξει τη ζωή μου και με έχουν κάνει πιο χαρούμενο και γεμάτο αυτοπεποίθηση με τη συμμετοχή μου σε αγώνες, έχω αφήσει το σπίτι και τη χώρα μου και έχω δει τον έξω κόσμο. γήπεδο κατά τον τελευταίο αγώνα των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού είπε ότι από ένα νεαρό αγόρι με χαμηλή αυτοεκτίμηση που φοβόταν να παρακολουθήσει μαθήματα φυσικής αγωγής μέχρι να γίνει αθλητής και να συνειδητοποιήσει την αξία της ζωής, ήταν ευγνώμων στην πατρίδα του, τους προπονητές. και όλοι όσοι τον βοήθησαν.
(οι φωτογραφίες προέρχονται από το διαδίκτυο)