ο παίκτης της zhejiang wang lichao κέρδισε το 600ο χρυσό μετάλλιο της κινεζικής αποστολής στους θερινούς παραολυμπιακούς αγώνες

2024-09-07

ο ανταποκριτής του πελάτη chao news wang chenhui he yiwei
τα ξημερώματα της 6ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον τελικό των 20 λεπτών της σκυταλοδρομίας 4x50 μ. μικτή σκυταλοδρομία ανδρών και γυναικών στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού, η κινεζική ομάδα που αποτελείται από τον παίκτη της zhejiang wang lichao και τους συμπαίκτες lu dong, zhang li και guo. ο τζίντσενγκ τερμάτισε με χρόνο 2:24.83 κέρδισε το πρωτάθλημα και έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ. αυτό είναι το 70ο χρυσό μετάλλιο που κέρδισε η κινεζική αθλητική αποστολή σε αυτή τη διοργάνωση, και είναι επίσης το 600ο χρυσό καλοκαιρινό παραολυμπιακό μετάλλιο από τότε που ο stoke mandeville και οι παραολυμπιακοί αγώνες της νέας υόρκης κέρδισαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο το 1984!
φωτογραφία από τον ρεπόρτερ peng peng του wang lichao, δεύτερη σειρά, πρώτη από αριστερά
στον διαγωνισμό, ο wang lichao ήταν ο τρίτος καλύτερος παίκτης. όταν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο, η κινεζική ομάδα ήταν στην 5η θέση και ο λι τσάο πρόλαβε και ξεπέρασε διαδοχικά 3 αντιπάλους, φέρνοντας τη θέση της ομάδας στη 2η θέση, θέτοντας τις βάσεις για να κατακτήσει τελικά το πρωτάθλημα η κινεζική ομάδα.
"φοβερό, τόσο περήφανο για σένα!" μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, η σύζυγος του wang lichao, xia mengxue, του εξέφρασε συγχαρητήρια αμέσως και ο wang lichao εξέφρασε επίσης την ικανοποίησή του για την απόδοση του ίδιου και των συμπαικτών του.
φωτογραφία από τον ρεπόρτερ peng peng
πίσω από κάθε αθλητή με αναπηρία, υπάρχει μια ελικοειδής και συγκινητική ιστορία η εμπειρία του wang lichao από το xiaoshan του hangzhou είναι ιδιαίτερα αντιπροσωπευτική. πριν από το 2001, ο wang lichao, που ήταν μόλις 8 ετών, συνάντησε την πιο σκοτεινή μέρα στη ζωή του. εκείνη την ώρα, επειδή ο wang lichao άγγιξε κατά λάθος ένα καλώδιο υψηλής τάσης ενώ έπαιζε στο χωριό, του κόπηκαν τα χέρια μέχρι τους ώμους.
εκείνη την εποχή, ο wang lichao δεν ήξερε τι σήμαινε να χάσει τα χέρια του, μόλις ένα χρόνο αργότερα, όταν ήταν έτοιμος να πάει στο σχολείο, βρήκε τα παιδιά γύρω του να κάνουν πράγματα που δεν ήξερε. πώς να το κάνει, και ένιωθε ανείπωτη λύπη. με την ενθάρρυνση των ενηλίκων, ο μικρός λι τσάο άρχισε να μαθαίνει να γράφει, να βουρτσίζει τα δόντια του και να τρώει με ένα στυλό στα δάχτυλα.
το 2006, λόγω του ψηλού ύψους και των ευέλικτων κινήσεών του, ο wang lichao τράβηξε την προσοχή ενός δασκάλου από την ομοσπονδία αναπήρων της περιφέρειας xiaoshan και του συνέστησε να μάθει κολύμπι. ενθαρρυμένος από τον δάσκαλό του, ο wang lichao αποφάσισε να το δοκιμάσει.
σύντομα, ο wang lichao επιλέχθηκε αμέσως στην επαρχιακή ομάδα. οι μέρες της προπόνησης δεν ήταν εύκολες έπρεπε να κολυμπάει σχεδόν 5.000 μέτρα κάθε μέρα, όλα με τα πόδια του, που ήταν σχεδόν στο όριο της προπόνησής του. αλλά ο wang lichao δεν φώναξε ποτέ πικρά.
η σκληρή προπόνηση απέδωσε. από τους 8ους εθνικούς παραολυμπιακούς αγώνες το 2011, ο wang lichao έχει επιτύχει καλά αποτελέσματα σε πολλά μεγάλα γεγονότα στους ολυμπιακούς αγώνες του τόκιο, ο wang lichao κέρδισε ένα χρυσό, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα, και δύο ακόμη χρυσά στους ασιατικούς αγώνες para-hangzhou.
ο xia mengxue είπε στους δημοσιογράφους ότι ως 31χρονος βετεράνος, αυτοί οι παραολυμπιακοί αγώνες μπορεί να είναι οι τελευταίοι παραολυμπιακοί αγώνες στους οποίους θα συμμετάσχει ο wang lichao. ο wang lichao ετοιμάζεται για τους παραολυμπιακούς του παρισιού στο πεκίνο και σπάνια βλέπει τη γυναίκα και την κόρη του.
"πάντα έλεγε ότι ήθελε να τελειώσει την αθλητική του καριέρα με μια επιτυχημένη εμφάνιση, και το έκανε. τα αποτελέσματά του είναι αντάξια της σκληρής δουλειάς που έχει καταβάλει για τόσο καιρό."
στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού, ο wang lichao συμμετείχε σε μια σειρά από αγώνες κολύμβησης και σημείωσε αρκετά καλά αποτελέσματα. μεταξύ αυτών, το βράδυ της 30ης αυγούστου, ώρα πεκίνου, κέρδισε το πρωτάθλημα με τους συμπαίκτες του στον τελικό των 20 πόντων της σκυταλοδρομίας 4x50 μ. ελεύθερο ανδρών και γυναικών νωρίς το πρωί της 4ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στους άνδρες τελικός 50 μέτρων ύπτιο s5, wang lichao κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο το βράδυ της 5ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερου s5 ανδρών, ο wang lichao κέρδισε και πάλι την τρίτη θέση.
ο wang lichao και η xia mengxue παντρεύτηκαν το 2021. επειδή ήταν απασχολημένοι με τις προπονήσεις, δεν πήγαν ταξίδι του μέλιτος εκείνη την περίοδο. ο wang mengxue είπε ότι σκοπεύουν να ταξιδέψουν την κόρη τους μετά τους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού για να αναπληρώσουν τον μήνα του μέλιτος.
"παρακαλώ αναφέρετε την πηγή κατά την επανεκτύπωση"