επιστροφή νίκη επί της βρετανικής ομάδας και «καλή αρχή» για την κινεζική ομάδα για να υποδεχθεί το παγκόσμιο κύπελλο μπέιζμπολ ανδρών u23

2024-09-07

china news service, shaoxing, 7 σεπτεμβρίου (guo tianqi) το απόγευμα της 6ης, ένας αγώνας εστίασης του παγκοσμίου κυπέλλου μπέιζμπολ ανδρών 2024 u23 ξεκίνησε στο shaoxing, zhejiang, με την οικοδεσπότη κινεζική ομάδα να αντιμετωπίζει τη βρετανική ομάδα. σε αυτήν την εκστρατεία, και οι δύο ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν στα πρώτα πέντε σερί. η κινεζική ομάδα άντεξε την πίεση στην επόμενη έβδομη περίοδο για να ισοφαρίσει το σκορ και πέτυχε τρεις πόντους στην παράταση για να πετύχει μια ανατροπή. στον διαγωνισμό.
η εικόνα δείχνει τη σκηνή του αγώνα της κινεζικής ομάδας με τη βρετανική ομάδα. φωτογραφία από τον wang gang
αυτή η διοργάνωση είναι η πρώτη φορά που η ηπειρωτική κίνα φιλοξενεί το παγκόσμιο κύπελλο μπέιζμπολ ανδρών u23, με 12 δυνατές ομάδες από πέντε ηπείρους, συμπεριλαμβανομένης της ασίας, της αμερικής, της ευρώπης, της ωκεανίας και της αφρικής. η διοργανώτρια κινεζική ομάδα βρίσκεται στον όμιλο α με την αυστραλία, το πουέρτο ρίκο, την κολομβία, το ηνωμένο βασίλειο και την ιαπωνία, που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση στον κόσμο.
το βράδυ της 6ης, η κινεζική ομάδα, που κατατάχθηκε στην 24η θέση στον κόσμο, εισήγαγε τον πρώτο της αντίπαλο στη διοργάνωση, τη βρετανική ομάδα, που ήταν 18η στον κόσμο. οι δύο ομάδες δεν είχαν παίξει ποτέ μεταξύ τους. αξίζει να αναφερθεί ότι πολλοί παίκτες αυτής της κινεζικής ομάδας, συμπεριλαμβανομένων των wang shuai, wang xiang και li yuyang, συμμετείχαν στους ασιατικούς αγώνες του hangzhou και κέρδισαν την τέταρτη θέση στο μπέιζμπολ με την ομάδα.
στα πρώτα πέντε innings αυτού του παιχνιδιού, η κινεζική ομάδα απέτυχε να πετύχει περισσότερα χτυπήματα και δεν κατάφερε να σκοράρει, ωστόσο, ευτυχώς, η αμυντική της ικανότητα ήταν ισχυρή και έλυσε πολλές φορές επικίνδυνες καταστάσεις. στο δεύτερο inning, η βρετανική ομάδα χτύπησε διαδοχικά χτυπήματα και έστειλε τους παίκτες στην τρίτη βάση, αλλά η κινεζική ομάδα βασίστηκε στη συνεργασία για να καταστρέψει την εξαιρετική ευκαιρία του αντιπάλου στο τρίτο ίνινγκ, η κινεζική ομάδα κινδύνευσε ξανά και οι βρετανοί η ομάδα κόντεψε να χτυπήσει την μπάλα. στο τέλος των πρώτων πέντε γύρων, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη με σκορ 0:0.
το αδιέξοδο του αγώνα έσπασε στο κάτω μισό της έκτης περιόδου, όταν η βρετανική ομάδα χτύπησε ένα άτομο στην πρώτη βάση, έτσι σημείωσε δύο σερί στο νο. 1 την πρώτη μέρα του παιχνιδιού. στο πρώτο μισό του έβδομου inning, η κινεζική ομάδα αντέκρουσε τις πιθανότητες zhang aiqi, hu tianyuan και άλλοι παίκτες πέτυχαν χτυπήματα, και η κινεζική ομάδα σημείωσε δύο πόντους στη σειρά για να ισοφαρίσει το σκορ. η βρετανική ομάδα δεν σκόραρε στο δεύτερο μισό του inning, έτσι οι ισόπαλες δύο ομάδες μπήκαν στην παράταση.
στην παράταση, η κινεζική ομάδα συνέχισε την καυτή κατάσταση του προηγούμενου αγώνα και χρησιμοποίησε έξυπνα την τακτική της θυσίας για να πετύχει έναν πόντο. στη συνέχεια, η κινεζική ομάδα με το ηθικό σημείωσε δύο χτυπήματα και διεύρυνε το σκορ σε 5:2. στην επόμενη άμυνα, η κινεζική ομάδα άντεξε την πίεση, μπλόκαρε πολλές φορές τον αντίπαλο, διατήρησε το πλεονέκτημά της και τελικά νίκησε τη βρετανική ομάδα με 5:3.
μετά το παιχνίδι, ο λι γουέι, ο προπονητής της κινεζικής ομάδας, δήλωσε: "μερικοί από τους παίκτες της βρετανικής ομάδας είναι πολύ υψηλού επιπέδου, οπότε ήμασταν ήδη προετοιμασμένοι για ένα δύσκολο παιχνίδι πριν από το παιχνίδι. σε αυτό το παιχνίδι, ο σκοπός μας είναι για να ενισχύσουμε την άμυνα και να μειώσουμε τα λάθη, όταν δεν κάνουμε λάθη, περιμένουμε τον αντίπαλο να κάνει λάθη, νομίζω ότι η καθοδηγητική μας ιδεολογία δεν έχει αστέρια , και το κλειδί για τη νίκη είναι να βασιστείς στην ομαδική εργασία.