νέα

ο ιβάνκοβιτς μιλά για το 0-7: αυτή είναι η πιο θλιβερή βραδιά, μερικά γκολ που δέχθηκαν δεν πρέπει να γίνουν

2024-09-06

η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε την καταστροφική ήττα με 0-7.
στις 5 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον πρώτο αγώνα των ασιατικών κορυφαίων 18 των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου, η κινεζική ομάδα νίκησε εκτός έδρας την ιαπωνική ομάδα με 0-7. μετά τον αγώνα, ο προπονητής της κινεζικής ομάδας ιβάνκοβιτς παρακολούθησε τη συνέντευξη τύπου.
σχετικά με αυτό το παιχνίδι, ο κροάτης σκέφτηκε: "συγχαρητήρια στην ιαπωνία για τη νίκη της. δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όλοι είδαν το παιχνίδι. είπα πριν από το παιχνίδι ότι η ιαπωνία είναι μια δυνατή ομάδα στην ασία και στον κόσμο και έχουμε κάνει κάποιες προετοιμασίες για αυτούς η άλλη ομάδα είχε πολύ καλούς παίκτες και ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς και ήταν η πιο θλιβερή βραδιά για μένα ως προπονητή.
όσον αφορά τα επτά γκολ που δέχθηκαν, ο ιβάν παραδέχτηκε ότι έπρεπε να συνοψίσει: "έχουμε κάνει ειδική προπόνηση στην άμυνα στο παρελθόν. από το παιχνίδι, είδαμε ότι ορισμένα από τα γκολ που δέχθηκαν δεν έπρεπε να είχαν γίνει. από αυτή την άποψη, πρέπει να αναθεωρήσουμε το παιχνίδι αργότερα και αναλύστε και συνοψίστε μαζί με τους παίκτες».
ιβάνκοβιτς.
μετά το ημίχρονο, ο ivan αντικατέστησε τον xie wenneng με το micro motion wing και ο σχηματισμός άλλαξε από 4-4-2 σε 5-3-2, ο ivan εξήγησε: «αισθανθήκαμε κάποια προβλήματα στο πρώτο μισό του παιχνιδιού , χάσαμε τη μπάλα στις καθυστερήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε προσαρμογές στο προσωπικό και τις θέσεις μας, αυξήσαμε τον αριθμό των ατόμων στην περιοχή του πέναλτι και την άμυνα και θέλαμε να κάνουμε κάποιες μεταβάσεις.
«στη θέση που πρέπει να τονίσουμε, υπάρχουν κενά που επιτρέπουν στον αντίπαλο να εκμεταλλευτεί και να δεχθεί γκολ που δεν πρέπει να δεχθεί. έχουμε δώσει έμφαση στην άμυνα του κέντρου. θέλω επίσης να τονίσω ότι μέχρι στιγμής στο προπονητικό στρατόπεδο , 12 παίκτες είναι εθνικοί είναι νέοι στην ομάδα σε αυτό το παιχνίδι, ο αντίπαλος είναι πολύ δυνατός, κάτι που τους φέρνει καλές εμπειρίες και μαθήματα.
ερωτηθείς ξανά για το τεράστιο σκορ 0-7, ο ιβάν είπε: «πάντα τονίζαμε ότι όλοι γνωρίζουν ότι η ιαπωνία είναι μια δυνατή ομάδα στον κόσμο και έχει καλούς παίκτες. έχουμε κάνει προετοιμασία στο παρελθόν, καταλαβαίνουμε επίσης τη δύναμη του αντιπάλου και προβλέψτε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού είναι ακόμα δύσκολο να ενισχύσουμε την προετοιμασία μας για το επόμενο παιχνίδι και το afc champions league αργότερα.