ο zheng qinwen προκρίθηκε στην πρώτη 16άδα του us open με "τέλεια εκδίκηση" και είπε "δεν χρειάζεται πια να κλάψεις μετά τη νίκη"

2024-08-31

στις 31 αυγούστου, ώρα πεκίνου, στον τρίτο γύρο του 2024 στο ατομικό του us open, η νο. 7 κινέζα παίκτρια zheng qinwen νίκησε τη γερμανίδα παίκτρια niemeyer σε ίσια σετ με σκορ 6-2, 6-1 το us open για δύο συνεχόμενα χρόνια έσπασε στο top 16.

πριν από αυτό το παιχνίδι, ο zheng qinwen και ο niemeyer είχαν ένα ελαφρύ πλεονέκτημα με 2 νίκες και 1 ήττα 0:2 και έχασε το 16ο δυνατό.

στον επόμενο γύρο, ο zheng qinwen θα αντιμετωπίσει τον αντίπαλό του στον τελικό του απλού γυναικών των ολυμπιακών αγώνων του παρισιού, την κροάτισσα vekic. λίγο περισσότερο από μισό μήνα πριν, ο zheng qinwen νίκησε τον vekic στα ίσια σετ και κέρδισε ένα πολύτιμο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για την κινεζική αποστολή και το κινεζικό τένις γυναικών.

στη συνέντευξη μετά τον αγώνα, ο zheng qinwen είπε ότι είχε πολλά ψυχικά και σωματικά προβλήματα μετά τους ολυμπιακούς αγώνες, αλλά έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. όταν έχασα από τον niemeyer πριν από δύο χρόνια, έκλαψα για μια ώρα περίπου στις 3 π.μ. δεν χρειάζεται να κλάψω πια μετά τη νίκη. κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού άκουσα κάποιον να μου φωνάζει «έλα» στα κινέζικα, κάτι που μου έδωσε πολύ κίνητρο. σας ευχαριστώ, σας ευχαριστώ για την υποστήριξή σας.

στη συνέχεια, ο zheng qinwen ενημέρωσε επίσης τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: sweet 16, #正清文的正 σε εξέλιξη#.

ο γνωστός σχολιαστής zhan jun σχολίασε το παιχνίδι μετά το παιχνίδι: επιτυχημένη εκδίκηση! το «αγριό κορίτσι» της γερμανίας ο «αγριώδης» χαρακτήρας του niemeyer έγινε λίγο «μπερδεμένος» κάτω από την ολοκληρωμένη επιθετική καταστολή του zheng qinwen... το παιχνίδι του zheng qinwen ήταν πολύ σταθερό, ειδικά στο σερβίς και το χειρισμό βασικών σημείων, με στυλ στρατηγού. ανυπομονούμε να συνεχίσουμε να προχωράμε σταθερά!