η «εκδίκηση» μπαίνει στη δεύτερη εβδομάδα του us open, zheng qinwen: οι προσδοκίες από τον έξω κόσμο με κάνουν να δουλέψω σκληρά για να γίνω καλύτερος

2024-08-31

στο us open, η κινεζική λεγεώνα συνέχισε να έχει καλές επιδόσεις. στον τρίτο γύρο του απλού ανδρών, ο κινέζος έφηβος shang juncheng προηγήθηκε κάποτε με 2-0 εναντίον του νο. 8 rude, δυστυχώς, ανατράπηκε τελικά από τον αντίπαλό του σε πέντε σετ και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στους 16 καλύτερους του us open. μονά ανδρών.

ωστόσο, είναι ήδη ο κινέζος παίκτης που έχει προχωρήσει περισσότερο σε αυτήν την κλήρωση απλού ανδρών του us open. από την πλευρά των γυναικών, η πρόοδος της china golden flower συνεχίζεται.

στον δεύτερο γύρο του απλού γυναικών, η wang yafan ανέτρεψε τη νούμερο 20 νούμερο azarenka, αλλάζοντας το ρεκόρ της μεταξύ τους σε 1 νίκη και 1 ήττα και δημιούργησε επίσης το καλύτερο ρεκόρ σε grand slam καριέρας. ο zheng qinwen, ο νο. 7 σπόρος, νίκησε επίσης τον γερμανό παίκτη niemeyer σε ίσια σετ χωρίς να χάσει αγώνα, εκδικούμενος επίσης την προηγούμενη ήττα του από τον αντίπαλό του. ο zheng qinwen και ο wang yafan θα συνεργαστούν για να φτάσουν στους 8 πρώτους του us open στο απλό γυναικών.

άλλη μια μάχη στο us open, ο zheng qinwen νίκησε εύκολα τον niemeyer

στο μυαλό του zheng qinwen, το όνομα niemeyer είναι πολύ εντυπωσιακό - ήταν ο niemeyer που απέκλεισε τον zheng qinwen από τους πρώτους 16 στο us open του 2022.

και αυτό το παιχνίδι ήταν επίσης η τελευταία αναμέτρηση μεταξύ των δύο πριν από το φετινό us open, το ιστορικό ρεκόρ μεταξύ των δύο ήταν η 1 νίκη και οι 2 ήττες του zheng qinwen, που τον έφεραν σε μειονεκτική θέση.

φυσικά, η zheng qinwen μεγάλωσε ραγδαία και είναι τώρα η νο. 7 στο single γυναικών του us open πρόσθεσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στο china golden flower περισσότερα κίνητρα για εκδίκηση.

"θυμάμαι πολύ καθαρά εκείνον τον αγώνα. έχασα από αυτήν τα μεσάνυχτα του 2022. αυτή η απώλεια με έκανε πολύ οδυνηρό. θυμάμαι ότι καθόμουν μόνος στο us open στις τρεις το πρωί και έκλαιγα για μια ώρα."

"έπαιξα ξανά εναντίον της αυτή τη φορά και ήμουν πολύ συγκεντρωμένος από την αρχή γιατί δεν ήθελα να ξαναζήσω αυτό το συναίσθημα. είμαι χαρούμενος που πήρα τη νίκη σήμερα και δεν χρειάζεται να κλάψω πια."

σίγουρα, ο zheng qinwen δεν έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του κατά τη διάρκεια του αγώνα. κέρδισε εύκολα τον αγώνα με διαφορά 6-2, 6-1 σε μόλις 1 ώρα και 21 λεπτά και έφτασε στην πρώτη 16άδα του us open. δεύτερη φορά στην καριέρα του.

αλλά αυτό δεν είναι αναμφίβολα το τελικό σημείο που έχει θέσει η zheng qinwen για τον εαυτό της - έχει πει στο παρελθόν ότι ο τρέχων στόχος της είναι να κερδίσει ένα πρωτάθλημα grand slam αυτή τη φορά είπε επίσης, "είμαι πολύ περήφανη που φτάνω στη δεύτερη εβδομάδα πρέπει να συνεχίσω να αγωνίζομαι, να παραμένω με κίνητρο, να μείνω πεινασμένος, γιατί έχω υψηλότερους στόχους».

στον επόμενο γύρο, ο zheng qinwen θα αντιμετωπίσει τον κροάτη σταρ vekic. στον τελικό των ολυμπιακών αγώνων του παρισιού, η zheng qinwen νίκησε επίσημα τον vekic και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο απλό γυναικών.

αλλά αυτή τη φορά, η zheng qinwen είπε ότι θα ήταν ακόμα προετοιμασμένη "είναι εξαιρετική παίκτρια και είναι πολύ καλή στο να αλλάζει την πορεία της μπάλας. εάν το σουτ σας δεν είναι αρκετά δυνατό, θα σας κινητοποιήσει στο γήπεδο. οι ολυμπιακοί αγώνες. παίζονται στο χώμα οι συνθήκες και οι τακτικές είναι διαφορετικές και τώρα που βρισκόμαστε στο σκληρό γήπεδο, νομίζω ότι το παιχνίδι μπορεί να είναι ακόμα πιο σκληρό».

χτυπήθηκα σκληρά μετά το australian open, αλλά τώρα είμαι πιο ξύπνιος

από τότε που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό γυναικών στους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού και δημιούργησε την κινεζική ιστορία του τένις, η zheng qinwen τίθεται συνεχώς σε διάφορες συνεντεύξεις που σχετίζονται με τους ολυμπιακούς αγώνες. τώρα που φτάνουμε στο us open, το θέμα των χρυσών μεταλλίων είναι απαραίτητο σε κάθε συνέντευξη μετά τον αγώνα.

αλλά η απάντηση του zheng qinwen ήταν πολύ ήρεμη, "για μένα, το παιχνίδι είναι απλώς ένα παιχνίδι. έκανα το καλύτερο δυνατό στους ολυμπιακούς αγώνες και θα κάνω το ίδιο και στο us open. αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και είναι επίσης το όνειρό μου , ανεξάρτητα από τον αντίπαλο ανεξάρτητα από το ποιος είναι, θα είμαι πλήρως προετοιμασμένος να πολεμήσω εναντίον του."

αφού πέτυχε μεγάλη επιτυχία, η zheng qinwen δεν ήθελε να μείνει έκθαμβος από τη νίκη, ειδικά αφού είχε ήδη υποστεί απώλειες - η zheng qinwen έφτασε στον τελικό του φετινού australian open, που τράβηξε τεράστια προσοχή, ωστόσο, η κατάσταση και η απόδοσή της περίοδο μετά από αυτό υπήρξε μια πτώση.

κοιτάζοντας πίσω τώρα, ο zheng qinwen είπε πολύ ειλικρινά ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τη νοοτροπία του, "μετά το australian open, έχασα πάρα πολλές ευκαιρίες και το μυαλό μου δεν ήταν καθαρό. μερικές φορές απλώς έπαιζα με μια παιχνιδιάρικη νοοτροπία και έπαιζα πολλά παράλογα κόλπα. χτύπα την μπάλα».

το αποτέλεσμα της έλλειψης συγκέντρωσης στο παιχνίδι ήταν ότι έχασε πολλά παιχνίδια που κατά τη γνώμη του zheng qinwen δεν έπρεπε να χαθούν "έχασα πολλούς πόντους και μετά ένιωσα την πίεση".

τώρα, δεν θέλει να ξανακάνει το ίδιο λάθος, «θέλω να έχω την ευκαιρία να συμμετάσχω στους τελικούς της χρονιάς για πρώτη φορά στην καριέρα μου, οπότε τώρα θα κάνω το καλύτερο δυνατό σε κάθε παιχνίδι, είτε είναι μια μεγάλη ή ελαφρώς μικρότερη διοργάνωση, θα δουλέψω σκληρά για να κερδίσω το καλύτερο επίπεδο.

ο zheng qinwen πιστεύει ότι σε σύγκριση με τον εαυτό του πριν από ένα χρόνο, είναι πλέον καλύτερος στο να διαβάζει το παιχνίδι πότε να επιτεθεί με όλη του τη δύναμη και πότε να ελέγχει τον εαυτό του, το να πιάνει την ισορροπία είναι επίσης γνώση.

ειδικά μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους ολυμπιακούς αγώνες, περισσότεροι άνθρωποι τη γνωρίζουν και έχουν περισσότερες προσδοκίες για τον εαυτό της, κάτι που απαιτεί να έχει ήρεμο μυαλό και νοοτροπία «στην κίνα, αν κάποιος με αναγνωρίσει στο δρόμο, θα ήταν πολλά από ανθρώπους που έρχονταν για να ζητήσουν αυτόγραφα, για παράδειγμα, όταν πήγα στο αεροδρόμιο, παρόλο που ήταν μία η ώρα το πρωί, υπέγραψα ακόμα για μια ώρα.

«ήταν μια πίεση για να συνειδητοποιήσω ότι έπρεπε να αποδώσω καλύτερα και να αναλάβω περισσότερες ευθύνες, αλλά ήταν επίσης μια ευκαιρία για μένα να γίνω καλύτερος άνθρωπος».

επανάσταση στην προσωπική ιστορία, ο wang yafan επιτυγχάνει τα καλύτερα στην καριέρα του

ενώ ο zheng qinwen προκρίθηκε εύκολα στην πρώτη 16άδα του us open, ένας άλλος κινέζος golden flower king yafan αντιμετώπισε μια σκληρή μάχη.

όμως το τελικό αποτέλεσμα έκανε τους κινέζους φιλάθλους χαρούμενους. αντιμετωπίζοντας την ισχυρή νούμερο 20 του τουρνουά και πρώην πρωταθλήτρια grand slam azarenka, η wang yafan πέτυχε την επόμενη νίκη και τελικά νίκησε την αντίπαλό της σε τρία σετ για να προκριθεί.

για τον wang yafan, η νίκη σε αυτό το παιχνίδι είναι μεγάλης σημασίας. πριν από αυτό, το καλύτερο ρεκόρ της σε grand slam ήταν να φτάσει στους 32 κορυφαίους του φετινού australian open και το καλύτερο ρεκόρ της στο us open ήταν μόλις στον δεύτερο γύρο. τώρα, έχει δημιουργήσει νέα ιστορία στην αρένα του grand slam.

ο ίδιος ο wang yafan ήταν πολύ ενθουσιασμένος για την επιτυχία της καριέρας του τη σεζόν του 2024, όταν πέρασε το κατώφλι των 30 ετών. "αυτή είναι η πρώτη μου φορά που φτάνω στη δεύτερη εβδομάδα του us open. είμαι πολύ ενθουσιασμένη, είπε ειλικρινά μετά το παιχνίδι."

όπως και ο zheng qinwen, αυτό το παιχνίδι είναι επίσης μια μάχη «εκδίκησης» για τον wang yafan. στο φετινό σταθμό της ουάσιγκτον, μόλις είχε παίξει κόντρα στην αζαρένκα για πρώτη φορά στην καριέρα της. οι δυο τους έπαιξαν επίσης σε τρία σετ, αλλά εκείνη τη φορά ήταν ο λευκορώσος σταρ.

ερχόμενος στο πιο σημαντικό us open αυτή τη φορά, ο wang yafan πήρε εκδίκηση σε αυτή την κρίσιμη μάχη.

ο wang yafan είπε ειλικρινά ότι ήταν ψυχικά προετοιμασμένος πριν από το παιχνίδι "ο αντίπαλος είναι πολύ δυνατός. ήταν πρωταθλητής grand slam και ο νούμερο ένα στον κόσμο, οπότε ήξερα πριν από το παιχνίδι ότι αυτό θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι."

αφού το παιχνίδι σύρθηκε για άλλη μια φορά στο τελικό σετ, το china golden flower άντεξε επίσης με επιτυχία την πίεση και δεν ανατράπηκε από τον αντίπαλο μετά τη νίκη του πρώτου σετ. έτσι αυτή τη φορά τα έδωσα όλα και τα έδωσα όλα».

"ξέρω ότι πρέπει να επικεντρωθώ. μερικές φορές κερδίζω το πρώτο σετ, αλλά μετά χάνω δύο σετ και αναστρέφομαι από τον αντίπαλό μου, οπότε αυτή τη φορά υπενθύμισα στον εαυτό μου τι πρέπει να κάνω, μην το σκέφτομαι πολύ, απλά επικεντρώσου στο το παιχνίδι υπάρχουν επίσης πολλοί κινέζοι οπαδοί εδώ, σας ευχαριστώ για την υποστήριξή τους, που μου δίνει περισσότερο κίνητρο.

στον επόμενο γύρο, η wang yafan θα αγωνιστεί ξανά με μια πρωτοεμφανιζόμενη παίκτρια αυτή τη φορά θα αντιμετωπίσει την νο. 26 badosa από την ισπανία. το προηγούμενο ιστορικό ρεκόρ των wang yafan και badosa ήταν 1 νίκη και 0 ήττες.

ωστόσο, η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δυο τους ήταν το 2019. απέναντι στον ισπανό, ο οποίος αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 29η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ο wang yafan θα αντιμετωπίσει την πρόκληση κατά μέτωπο «ανεξάρτητα από το ποιος είναι ο αντίπαλος, θα προσπαθήσουμε να παίξουμε τον καλύτερό μας εαυτό ."