νέα

0-1 με 2-1! Ο Zheng Qinwen νίκησε έναν Αμερικανό παίκτη και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open

2024-08-27

Ο ρεπόρτερ του Jimu News Chen Lingyan

Ο Zheng Qinwen προκρίνεται στον δεύτερο γύρο

Τα ξημερώματα της 27ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, στον πρώτο γύρο του US Open 2024 (εφεξής US Open), ο Κινέζος παίκτης Zheng Qinwen νίκησε την Αμερικανίδα Anisimova με μεγάλο σκορ 2-1 και προκρίθηκε στο δεύτερος γύρος. Στον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει την Αντρέεβα.

Η Zheng Qinwen είναι πρωταθλήτρια στο μονό τένις γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 και ήταν επίσης κορυφαίος 8 παίκτης στο US Open του περασμένου έτους. Αυτός ο αγώνας ήταν ο πρώτος της αγώνας Grand Slam μετά τη νίκη των Ολυμπιακών Αγώνων, έτσι τράβηξε μεγάλη προσοχή. Η Anisimova είναι μια ισχυρή επιθετική παίκτρια. Ήταν κάποτε ένα ανερχόμενο αστέρι στο αμερικανικό τένις, ωστόσο, έκανε ένα διάλειμμα πέρυσι για οικογενειακούς και σωματικούς λόγους πριν από εβδομάδες, φτιάχνοντας τον εαυτό της Η παγκόσμια κατάταξη επέστρεψε στο Top50.

Ο Zheng Qinwen στο παιχνίδι

Αυτό το παιχνίδι είναι η πρώτη αναμέτρηση των δύο πλευρών στην καριέρα τους. Στο πρώτο σετ, η Anisimova μπήκε γρήγορα στην κατάσταση και ήταν πολύ γενναία στο σερβίς και στην επιστροφή του σερβίς. Ο Ζενγκ Τσινγουέν έπαιξε σχετικά προσεκτικά και έσπασε από την Ανισίμοβα στο δεύτερο σέρβις γκέιμ. Η Anisimova συνέχισε να διατηρεί μια καυτή πινελιά και άδραξε την ευκαιρία του χαμηλού ποσοστού επιτυχίας της Zheng Qinwen στο πρώτο σερβίς. Πάλεψε σκληρά στο δεύτερο σερβίς και συνέχισε να κάνει break και να προηγείται με 5-1. Απροσδόκητα, η Anisimova έπεσε ξαφνικά σε κακή κατάσταση στο σερβίς και έχασε το άγριο σερβίς της.

Στο δεύτερο σετ, η κατάσταση του σερβίς του Zheng Qinwen άρχισε να βελτιώνεται, με περισσότερες μπάλες άσου, breaking και κράτημα, και ανέκτησε τη νίκη με 6-4.

Στο τελικό σετ, η Anisimova είχε για άλλη μια φορά το πρόβλημα της ασταθούς φόρμας και έκανε περισσότερα λάθη η Zheng Qinwen διατήρησε σταθερή κατάσταση, σπάζοντας σερβίς μόλις ανέβηκε και άνοιξε γρήγορα το σκορ. Η φυσική δύναμη της Anisimova άρχισε να είναι δύσκολο να υποστηριχθεί και μπορούσε μόνο να παρακολουθήσει καθώς η Zheng Qinwen κέρδισε το τρίτο σετ με 6-2 για να σφραγίσει τη νίκη.

Οι θαυμαστές έστειλαν επευφημίες και επαίνους στην περιοχή σχολίων, "Πρέπει ακόμα να βελτιώσω το ποσοστό επιτυχίας μου στο πρώτο σερβίς, αλλά έπαιξα πολύ υπομονετικά σήμερα, γι' αυτό σας παρακαλώ "Ο αντίπαλος είναι ακόμα πολύ άγριος, αλλά η ικανότητα προσαρμογής του Xiao Zheng." έχει βελτιωθεί πολύ, καλή τύχη!

Στον πρώτο γύρο της ημέρας, εκτός από τον Zheng Qinwen, οι Κινέζοι παίκτες περιελάμβαναν επίσης τους Yuan Yue, Wang Xiyu, Wang Yafan και Shang Chengcheng στο απλό ανδρών, που κατατάχθηκαν στο πρώτο παιχνίδι των αντίστοιχων χώρων τους. Τα παιχνίδια για τόσους πολλούς Κινέζους παίκτες ξεκίνησαν ταυτόχρονα, γεγονός που έκανε τους οπαδούς χαρούμενους και μπερδεμένους "Οι παλάμες και η πλάτη των χεριών είναι γεμάτα σάρκα. Είναι τόσο δύσκολο να κάνεις μια επιλογή".

Wang Yafan (φωτογραφία αρχείου του πρακτορείου ειδήσεων Xinhua)

Μεταξύ αυτών, η Wang Yafan ήταν η πρώτη που έφερε καλά νέα Ο δεύτερος γύρος αυτού του US Open έχει επίσης περάσει με επιτυχία τον πρώτο γύρο των πέντε διαδοχικών Grand Slam.

(Πηγή: Jimu News)