νέα

Αρτέτα: Απίστευτη υπογραφή του Τροσάρ; Θα ενεργήσουμε αν είναι δυνατόν

2024-08-25

Ζωντανή μετάδοση, 25 Αυγούστου: Στον δεύτερο γύρο της Premier League, η Άρσεναλ νίκησε εκτός έδρας τη Βίλα με 2-0. Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Άρσεναλ, Αρτέτα, δέχτηκε συνέντευξη στο Sky Sports.

——Μιλήστε για αυτό το παιχνίδι

"Έπρεπε να αλλάξουμε το μομέντουμ του παιχνιδιού. Για 10 ή 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν υπό πίεση και ο Λεάντρο (Τροσάρ) είχε την ποιότητα να αλλάξει το παιχνίδι. Η τελική του εμφάνιση ήταν απίστευτη."

——Μιλήστε για την Άστον Βίλα

"Η άμυνα της Βίλα μας εξέπληξε, αλλά πρέπει να ελέγχετε το παιχνίδι. Δημιουργήσαμε μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά ο Όλι (Γουότκινς) είχε επίσης μια καλή ευκαιρία και ο Ντέιβιντ (Ράγια) έκανε την απόκρουση Άλλαξε το παιχνίδι και τη γενική κατάσταση.

"Είναι μια μεγάλη ομάδα με εξαιρετικό προπονητικό επιτελείο και είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις εδώ. Είναι πολύ ανταγωνιστικό και έχουμε καλούς παίκτες σε κάθε θέση. Έχουμε μια μεγάλη και σημαντική σεζόν μπροστά σου. Χρειάζεσαι παίκτες που μπορούν να έχουν Αυτός (Trossard) το έκανε πέρυσι τόσο ως βασικός όσο και ως αναπληρωματικός, γεγονός που καθιστά ακόμη πιο δύσκολο για εμάς να παραμείνουμε την επόμενη εβδομάδα.